Kiránduló topik

Ez itt minden olyan kommunikáció színtere, amely nem kapcsolatos az Én Kicsi Tanyámmal
ssuggame

Kiránduló topik

HozzászólásSzerző: ssuggame » 2011.03.15. 06:37

Biztosan vannak olyanok akiknek még nem volt módjuk utazgatni, vagy olyanok, akik lehet már jártak az épp bemutatott helyeken de nosztalgiáznának egy kis virtuális túrán, legyen övék ez a topik.

Ha szeretnél bemutatni szép helyeket, tájakat és rendelkezel hozzá egy kis anyaggal (akár szöveggel, képpel vagy videóval) oszd meg velünk hogy átélhessük mi is a kirándulást. :)

KépKépKépKép
KépKépKépKépKépKép

Húzzuk fel a bakancsokat, irány a természet! :)

A topik dmarcsi55 ötlete alapján készült

kertképem: http://s2.enkicsitanyam.hu/schaugarten/ ... r=15908730
kert topikom: viewtopic.php?f=12&t=189

-Felelős vagyok a rózsámért-ismételte a kis herceg,hogy jól az emlékezetébe vésse.

ssuggame

Re: Kiránduló topik

HozzászólásSzerző: ssuggame » 2011.03.15. 06:39

Bemásoltam ide azt a túrát amit a Nagyi topikból tettem ide, itt aki akarja megtalálja, szem előtt lesz :)

Akkor indulhatunk? Bár még senki nincs itt nem baj :lol: mindenki kövesse a turistajelzéseket és nem fogtok eltévedni :lol: :lol: Feri ne csatangolj el, látom Misivel rosszban töröd a fejed :lol:
Nagyi seprűjével megadtam a jelet , mehetünk. :lol: :D

(Egy kis leírás, a videók jobbak lesznek. :) )

Szalajka -völgy, Szilvásvárad

Kép

Vándor, ha elhaladsz mellettem ne emelj rám kezet!
Én vagyok tűzhelyed melege hideg, téli éjszakákon
Én vagyok tornácod barátságos fedele,
amelynek árnyékába menekülsz a tűző naptól
és gyümölcsöm oltja szomjadat.
Én vagyok a gerenda, amely házadat tartja,
én vagyok asztalod lapja,
én vagyok az ágy amelyben fekszel
a deszka, amelyből csónakodat építed.
Én vagyok házad ajtaja, bölcsőd fája, a koporsód fedele.
Ne bánts!

(Az erdő fohásza-tábla a Szalajka-völgy bejáratánál)

Kép

Így fohászkodnak a Szalajka-völgy fái az ide látogatókhoz. Ha egy kicsit közelebbről megismerjük ezt a vidéket, meg is értjük, hogy miért: érintetlen, vadregényes, bűbájos táj ez, amit még nem tett tönkre a civilizált világ. És valóban, ott, a völgy kapujában állva, e sorokat olvasva, az embert tényleg megérinti valami ősi, elemi erő, ami az egész lelkét betölti.
Észak-Magyarországon, Egertől nem messze találjuk a Bükki Nemzeti Park bejáratának nevezett Szalajka-völgyet és annak igazi gyöngyszemét, Szilvásváradot. Érdekes, hogy a Szalajka név egy ősi mesterség nevéből származik. Ezen a területen készítették ugyanis az üveggyártás egyik alapanyagát, a hamuzsírt, melynek latin nevét - sal alcalicus - a völgy ma is viseli.
Volt idő, amikor az egész Szalajka-völgy kerítéssel volt körbezárva és csak külön engedéllyel lehetett belépni. Mára ennek vége, és a terület szabadon fogadja az ezrével ide látogatókat. Ez a vidék nem csak a gyalogtúrázóknak, de a hegyi kerékpár szerelmeseinek is valódi paradicsom. Lélegzetelállító panoráma, friss hegyi levegő, igazi kihívást jelentő terep, sportfesztiválok és versenyek várják őket. De kánaánja ez a hely a lovasoknak is: az 1976-ban megépült Lovas Stadion rendszeresen ad otthont a különféle lovasversenyeknek, városi szinttől a világbajnokságig.

Kép

Barangoljuk be az egész völgyet, ahol egy darabon elkísérhetjük a Szalajka-patakot is az útján! Ha a gyaloglást túl fárasztónak találjuk, itt akár bérelhetünk biciklit is, és felfedezhetjük a vidéket kétkeréken. Egy biztos: itt nem találkozunk majd benzingőzös utakkal, és az árnyékos, madárcsicsergős délutánba nem hasít majd bele harsány, éles dudaszó. Csak egy járművel találkozhatunk errefelé: a völgyön végigpöfögő Szilvásváradi Erdei Vasutat eredetileg teherszállításra használták, ma viszont már csak a turisták szállítására szolgál. Üljünk fel "Szilvi" vagonjainak egyikére, aztán már csak döntenünk kell, hogy a megállók közül hol szállunk le az öt kilométeres úton.

Kép

Bármelyiket is választjuk, garantáltan lesz mit megnézni! Elbarangolhatunk az Ősember-barlanghoz, bejárhatjuk a Szabadtéri Erdei Múzeumot, elsétálhatunk az Erdészeti Múzeumhoz vagy a pisztrángos tavakhoz. De itt zubog a Fátyol-vízesés is: a kristálytiszta hegyi patak lépcsőzetesen omlik alá, és a látvány valóban egy hullámzó menyasszonyi fátyolra emlékeztet. Órákig elnézné az ember ezt a selymes víztömeget, amint halk morajlással, békésen tör utat magának.

Kép

El ne menjünk anélkül, hogy láttuk volna a világhíres Lipicai ménest! Ehhez kicsit északra kell tartanunk Szilvásváradtól, Csipkéskút irányába. Itt találjuk a lipicai ménes otthonát és kiképző területét. 1580-ban Lipizzán alapították az első ilyen típusú ménest a Habsburg-ház számára. Olyan lovakat kellett az uralkodók részére kitenyészteni, amik a mostoha, hegyi területeken is remekül boldogulnak. Magyarországon 1806-óta tenyésztenek ilyen lovakat. A szilvási lipicai csikók három évig nevelkednek ezen a területen, hogy aztán tökéletes odaadással szolgálják jövendő gazdájukat.
Persze Szilvásvárad mellett se menjünk el anélkül, hogy megismernénk ezt a tündéri kis várost! Igazi mesebeli táj ez: vadregényes sétányokkal, hangulatos, 1860-as évekből származó kastéllyal, körülötte bűbájos parkkal, romantikus gesztenyefasorral, vízimalommal, grófi ménistállóval. Érdekes még a klasszicista stílusú református templom, a Kerektemplom. Azt beszélik, hogy eredetileg katolikus templomnak épült, de az építtető földesúrnak nézeteltérése támadt az egri érsekkel, ezért aztán a gróf a református egyháznak adományozta. Hát, így mentek ezek a dolgok annak idején!

Kép

Érdemes megnézni még az Orbán-házat, amely magán viseli a népi építészet minden szépségét, a Börtönmúzeumot és panoptikumot, valamint a Millenniumi kilátót.
Hogy érdemes-e ellátogatni a hegyi lovak, a zubogó vízesés, a gesztenyefákkal övezett kastély otthonába? Szerintem ez már nem kérdés többé…

Akkor most jöjjenek a videók. :) Többféle van, kellemes időtöltést, gyalogtúrát nektek, sétálgatást, nézelődést. Szemetelni ne szemeteljetek! :geek: :lol: :hug:
(kattintsatok az aláhúzottakra)

Szalajka völgy

Szalajka völgy

Szilvásvárad, Szalajka-völgy,úti film

másfélmillió lépés M.o.-on

Szilvásvárad, Szalajka-völgy

ez a Szalajkavölgy Fátyol vízesés

Istállóskői ősemberbarlang Szilvásvárad

KépKép

KATT RÁ--->Istállóskői ősemberbarlang, Istállóskői ősemberbarlang2 , Istállóskői ősemberbarlang3 , Istállóskői ősemberbarlang4 , Istállóskői ősemberbarlang5 , Istállóskői ősemberbarlang6
Istállóskő , Istállóskő2 , Istállóskő3

A forrás mellől ösvény vezet fel az Istállóskői barlanghoz. A csúszós, hegyi gyalogúton érdemes vigyázni. A barlang feltárását 1911-ben Raskó Pál répáshutai erdőaltiszt kezdte meg. Azóta a barlangban több ízben végeztek ásatásokat. A legérdekesebb egy 80 mázsás őskori tűzhely feltárása volt. A tűzhely kiemelése után a Nemzeti Múzeumba került. A 30-40.000 éves leletek között előkerültek tundraszarvas, barlangi medve, ősbölény és bivalymamut csontok és agyarok, kő- és csonteszközök is, melyek közül néhány az Orbán-házban is látható.

"Istállóskői barlang"

Kisvasúttal is utazhatunk errefelé, kellemes és csodás utazás ez is. Szálljatok fel ha van kedvetek. :)

kisvasút utazás --->Utazás a Szlajka-völgyi kisvasúton Szilvásváradon a Halastótól a Fátyol-vízesésig

kisvasút utazás2 ---> a Szlajka-völgyi kisvasúton2

Tekintsük meg a csodás lipicai ménest is.

Lipicai ménes Szilvásvárad - A Bükk fehér sziklái

Felmehetünk a kilátóra is. Makuta, panther, Peti (abc) ne furakodjatok :lol:

szilvásvárad kilátó

Ezután ellátogathatunk a kalandparkba is.

kalandpark

van bob is

bob

ez pedig nem az itteni bob, hanem Budapesten, a budaörsi, de mivel ott van egy vicces kipottyanás belőle, így ezt is megmutatnám. Vajon melyikőtök ült benne? :lol: :lol:

budaörsi borulás

Halastavak és a szilvásváradi pisztráng Szilvásvárad - Szilvásvárad természeti érték

Kép
Kép
Kép

HALASTAVAK1
HALASTAVAK2
HALASTAVAK3

A Szalajka-völgyben már hosszú idő óta vadon él a sebes pisztráng és mintegy 100 éve foglalkozunk a pisztráng mesterséges tartásával, tenyésztésével. A kristálytiszta karsztvizben hagyományos technológiával tenyésztett "Szilvásváradi pisztráng" a legigényesebb vendéglátóhelyeken is keresett áru. Helyi specialitás a különlegesen sütött és füstölt pisztráng.

itt is van egy séta, ezt még találtam, nem magyarok vették fel

szilvasvarad

Ha pedig valaki kiváncsi a sípályára, itt megtekintheti

Szilvásvárad, sípálya bemutató

Más alkalommal még folytatjuk, most egyenlőre ez is elég látnivaló, remélem mindenki jól érezte magát. :hug:

Aki éhes egyen nyugodtan, az úton biztosan megéheztetek, jó étvágyat. :)

KépKép

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ssuggame 2011.03.17. 00:09-kor.
kertképem: http://s2.enkicsitanyam.hu/schaugarten/ ... r=15908730
kert topikom: viewtopic.php?f=12&t=189

-Felelős vagyok a rózsámért-ismételte a kis herceg,hogy jól az emlékezetébe vésse.

zsuzsamama

HozzászólásSzerző: zsuzsamama » 2011.03.15. 08:33

SSUGGAME :P

SSUGGAME, NAGY ÖTLET VOLT A KIRÁNDULÁSAINKANAK EZ A TOPIK :D

ÍGY LEGALÁBB NEM KEVEREDIK ÖSSZE semmivel, csak ide jövünk és kész :!:

REMÉLJÜK HAMAR TELE LESZ EZ A TOPIK, jobbnál-jobb kirándulásokkal :D :D :D

Jó ötlet volt :hug: :hug:

DARKPANTHER, TE IS HOZD ÁT IDE A STADIONT-i kirándulásunkat :idea: :idea:

Aztán, majd ezt a beírást kivetetem egy MIDIVAL :!: :!: :!:

Vagy, akartok véleményeket :?: :idea: :?:
Kép
"Jól csak a szívével lát az ember"

Seth
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Seth » 2011.03.15. 13:20

Lehet vonatos kirándulás is? Mert abból van bőven... :D Illetve most pénteken csinálok egyet. :D
"Szentjánosbogarak... Szentjánosbogarak, amik valahogy beleragadtak abba a nagy kékes-fekete izébe."
Kép

darkpanther

HozzászólásSzerző: darkpanther » 2011.03.15. 13:46

Nou Camp:
Kép
Habár az első vélemények már 1948-ban napvilágot láttak egy új stadion építéséről, az óriási érdeklődéssel várt magyar sztár, Kubala László 1950. júniusi érkezése nyilvánvalóvá tette, hogy a Barça kinőtte a Les Corts Stadiont. A régi pályát, melyet 1922-ben létesítettek, néhány átalakítás után 60.000 néző befogadására volt képes, s a további bővítése gyakorlatilag lehetetlen volt. Ezért az Agustí Montal Galobart vezette FC Barcelona igazgatósága 1950. szeptember 19-én megvásárolt egy földdarabot Maternitat közelében, elég közel a régi Les Corts pályához.

Egy kellemetlen időszak következett, amikor az új stadion bizottsága megváltoztatta elképzelését a projekt helyszínéről, s a Diagonal tetején fekvő terület mellett döntött. Az ügyintézőkkel folytatott alkudozások nem sok eredményre vezettek és sosem jutottak el egy végleges megállapodáshoz. A vita Francesc Miró-Sans megválasztásáig folytatódott (1953. november 14.). Az új elnök különösen ragaszkodott hozzá, hogy az új stadion terveit azonnal valóra kell váltani, s hivatalba lépése utáni egyik első döntésében kijelölte az új területet, nem a Diagonal tetején, hanem az 1950-ben megvásárolt parcellán. Ezután március 28-án 60.000 szurkoló előtt lefektette a Nou Camp alapkövét, melyet a barcelonai érsek szentelt fel.

Az új stadion terveinek elkészítését Francesc Mitjans i Miró, Josep Soteras Mauri és Lorenzo García Barbón építészekre bízták. A klub az INGAR SA céget bízta meg a kivitelezéssel, akik 66,5 millió pezetáért vállalták el a létesítmény felépítését másfél éven belül. Azonban a végső költségek tetemesen meghaladták az ajánlatban szereplőt, s elérte a 288 millió pezetát. Az összeget folyamatos bankkölcsönök segítségével előteremtették, így felépülhetett a stadion, de a klubnak ezután számos éven át törlesztenie kellett az adósságát.

1957. szeptember 24-ére jelölték ki a stadion felavatásának időpontját. A szervezőbizottságnak - mely a nyitóceremónia tervezésére alakult - két elnöke volt: Aleix Buxeres és Nicolau Casaus. Szeptember 21-én a Barcelonai Tanács nagytermében José Maria de Cossío, a Spanyol Királyi Akadémia tagja olvasta fel a kiáltványt, mellyel hivatalosan megnyitotta az új stadion felavatásának ünnepségét.

A fesztivál napjára a város a klub színeibe öltözött. Az avatás ünnepi misével kezdődött, majd Barcelona érseke, Gregorio Modrego felszentelte a stadiont. Rögtön ezután a Gracienc kórus elénekelte Handel (Messiás) Hallelujah-ját, majd körbehordozták a Montserrati Szűzanya képét. A világ sport és politikai méltóságainak sokasága ült az elnöki páholyban Francesc Miró-Sans mellett, beleértve a közlekedési minisztert, a sportminisztert, Barcelona polgári kormányzóját és polgármesterét. Ez a jelentős esemény elég volt, hogy ihletet merítsen a híres költő, Josep M. de Sagarra és megírja "Blau Grana" címmel szonettjét. Emellett megalkották a barcelonai stadion himnuszát Josep Badia dalszövege alapján, melyet Adolf Cabané zenésített meg.

A Nou Camp lelátói még nem készültek el teljesen, de így is 90.000 ember előtt nyíltak meg. A nézok előtt felvonultak az egyesület egyes csoportjainak, Katalónia fociklubjainak és a Barcelona szurkolói csoportjainak képviselői, valamint a klubhoz tartozó csapatok. Ezután elénekelték az előbb említett himnuszt, majd fél ötkor következett a stadionavató meccs az FC Barcelona és a Varsóból érkező lengyel csapat között. A Barça kezdő tizenegye a következő volt: Ramallets, Olivella, Brugué, Segarra, Vergés, Gensana, Basora, Villaverde, Martínez, Kubala és Tejada. A második játékrészre a felállás az alábbiakra módosult: Ramallets, Segarra, Brugué, Gracia, Flotats, Bosch, Hermes, Ribelles, Tejada, Sampedro és Evaristo. A játék a hazaiak 4-2-es győzelmével végződött, ahol a gólokat Eulogio Martínez (a 11. percben ő rúgta a Nou Camp történetének első gólját), Tejada, Sampedro és Evaristo szerezték.

A félidőben 1.500 helyi néptáncos táncolt, majd 10.000 galambot engedtek szabadon. Elkezdődött egy új korszak az FC Barcelona történelmében.

Megnyitása óta a Nou Camp-ot napról napra fejlesztik és alkalmassá teszik az idő múlásával felmerülő újabb és újabb igények kielégítésére. Az évek alatt a klub megújította az építményt és környezetét, új létesítményeket építettek és a legmodernebb technikával szerelték fel a stadiont.

Amikor átadták, a Nou Camp kapacitása 93.053 fő volt (az eredeti 150 ezres tervet feladták), s a játéktér 107x72 méter nagyságú volt. Építése során leginkább betont és vasat használtak.

Az eltelt évek során fokozatosan bővítették, az 1982-es spanyolországi világbajnokság miatt 115.000 főre növelték a befogadóképességét. Fokozatosan kiépítették a sajtó munkatársai számára szükséges helyiségeket és a TV szobát. Az elnöki páholy mellett az alapítvány tagjainak és magáncélra is épült néhány erkély. Kiépítették a világítási rendszert, az első reflektorfényes meccset 1959. szeptember 23-án játszották a CDNA Sofia ellen. A nézők szórakozását modern kihangosító berendezés és színes, nagyméretű eredményjelző tábla szolgáltatja. A létesítmény alatt kialakított parkolóban jelenleg 800 gépkocsi parkolását tudják biztosítani, emellett 8 lift segíti a szurkolók mozgatását.

Napjainkban 98.787 ülőhelyen követhetik figyelemmel a nézők a mérkőzéseket. A stadion legmagasabb pontja 48 méter, a létesítmény alapterülete pedig 55.000 m2.

Az 1998-99-es szezon során az UEFA "ötcsillagos stadion" minősítéssel ismerte el a Barça otthonának nagyszerűségét. A stadionban a klub történetét bemutató múzeumot és művészeti galériát alakítottak ki, s a régi játékosok és a VIP vendégek saját részlegből tekinthetik meg a mérkőzéseket.

2009.szeptember 24-én - Barcelona szentjének ünnepén - a stadionba vezető felüljáró közelében átadták Montserrat García Rius szobrászművész Kubala László emlékét megörökítő szobrát.

Átadása óta a Nou Camp rengeteg sport és kulturális rendezvénynek adott otthont. II. János Pál pápa miséjén 120.000 hívő vett részt, de több híres könnyű- és komolyzenei előadó is fellépett a katalán szentélyben. Érdekesség, hogy 1963-ban a megszokottaktól eltérően nem Madridban, hanem Barcelonában rendezték a Franco tábornok tiszteletére kiírt Generalisimo Kupa döntőjét, melyen a Barça 3-1 arányban legyőzte a Real Zaragoza együttesét.

1982-ben hazai pályán 100.000 néző előtt hódította el a KEK-et a Barça a Standard Liege ellenében. Több európai kupadöntőnek is otthont adott a stadion, 1972-ben a KEK döntőben játszott a Glasgow Rangers és a Dinamo Moszkva (3-2). 1989-ben az AC Milan ünnepelhette itt a BEK elhódítását, miután 4-0-ra kiütötte a Steaua Bukarestet. Legutóbb 1999-ben egy emlékezetes Bajnokok Ligája döntőben diadalmaskodott a Manchester United a Bayern München felett (2-1).

Az 1982-ben a Spanyolországban rendezett Labdarúgó Világbajnokság nyitómérkőzésének volt helyszíne a Nou Camp, s összesen öt meccset játszottak ebben a stadionban. Az 1992-es barcelonai olimpia játékok labdarúgó küzdelmeinek központi helye volt a létesítmény, s 1992. augusztus 8-án itt játszották a Spanyolország – Lengyelország döntőt, ahol a katalán csapat játékosait is felvonultató hazaiak győztek 3-2-re.

Az utolsó nagy ceremóniát a klub 100 éves évfordulóján rendezték. Az ünnepségek csúcsaként a Barça 2-2-es döntetlent ért el a brazil nemzeti tizenegy ellen. A meccs előtt a csapat összes korábbi játékosa felvonult a játéktérre.

Híres rendezvények a stadionban:
II. János Pál pápa által cereblált mise, 1982. november 7
Lluís Llach koncerjte, 1985. július 7
Frank Sinatra koncertje, 1988 júliusában
Bruce Springsteen koncert, 1988. augusztus 3
Michael Jackson koncert, 1988. augusztus 9
Julio Iglesias koncert, 1988. szeptember 8
1988. szeptember 10: Amnesty International által szervezett koncert, melyen fellépett Bruce Springsteen, Sting, Peter Gabriel, Youssou N'Dour, és Tracy Chapman.
1997. július 13: A "Három tenor" fellépése: José Carreras, Plácido Domingo és Luciano Pavarotti.
1999. október 1: José Carreras koncertje, a Barcelona centenáriumi rendezvényén.
2005. augusztus 7: A U2, koncertje a "Vertigo Tour" keretében.
2009. június 30: A U2, U2 360° Tour nyitókoncertje.

A stadion 50-ik születésnapja alkalmából a Barca nemzetközi pályázatot írt ki a létesítmény felújítására. A pályázat kiírásakor kikötötték, hogy az épületnek szimbolikus építménynek kell lennie a felújítás után, illetve hogy a nézőtér legalább felét be kell fedni.

2007. szeptember 18-án a brit Norman Foster-t, és irodáját hirdették ki győztesként, ők tervezhetik meg a felújítást. Ennek értelmében 15.000 nézővel nő a befogadóképesség 113.000-re. A beruházás előrelátható költsége 250 millió €.

Forrás: Wikipédia
Kép
Egy mindenkiért, mindenki a hüeségért!

Seth
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Seth » 2011.03.15. 21:36

Nahát.

Pénteki út előkészítve, összesen 2880 Ft-tal gazdagítottam a MÁV-STOP ZRt-t a jegyárral. Ebben benne foglaltatik két menetjegy, egy retúr magára a Győr-Budapest távra és egy pótjegy az este 21:05-kor a Keletiből induló Kálmán Imre EuroNight vonatra, amivel reményeim szerint haza tudok jönni... :D

Pénteki program röviden:
5-kor kelek, majd reggeli, öltözés, cuccok végső ellenőrzése. Majd irány a buszvégállomás, ott felszállok egy buszra, ami kivisz a vasútra. 06:31-kor indul a gyorsvonat a Keletibe, még a hagyományos, lengyel gyorsvonati kocsikkal, amik kényelmesebbek és halkabbak az új, ámbátor használtan a németektől vásárolt kocsiknál, és években mérhető, mikor utaztam ilyen kocsikkal utoljára. Fél kilenc felé beérek a Keletibe, majd fogok egy 30/30A-s buszt, amivel a Rokolya utcáig megyek. Majd átsétálok a Tatai útra, ahol a 95. szám alatt található Vasúttörténeti Parkba érek, a vasútbarátok Mekkájába. Bemegyek, lerakom a cuccaimat hőn szeretett mozdonyomon, majd körbenézek a Parkban egy fél óra alatt. Ezután irány vissza a gépem, addigra kint lesz a segítőm, a Zoli, akivel közös erővel kirakjuk a gépből a segédüzemi egyenirányítót, ami darabokra lesz szedve, tekintettel arra, hogy a kerete görbe, ezért a burkolat macerásan megy rá vissza. A keretig le lesz tehát bontva, ki lesz egyengetve, majd újjá lesz építve. Ha mázlink van, ki tudjuk mérni a benne lévő kondenzátorokat, és ha sikerül kis fém lapocskákat szerezni, akkor beszerelem a diódákat is az egyenirányítóba. Nyilván egy alapos tisztításon át fog esni az egész. Amikor ezzel megvagyunk, (remélem végzünk vele időben) akkor visszaemeljük a helyére. Aztán irány az évnyitó értekezlet, du. 5 órakor. Ott megkapjuk az új, arcképes belépőket, és reményeim szerint az új egyesületi pólókat is, amin nagy hangsúlyt kap az ÖNKÉNTES felirat, mivel 2011 az önkéntesség éve. Az értekezlet nem tudom, meddig tart, de legkésőbb nyolc órakor le kell lépnem, hogy a már sötétben, 21:05-kor induló vonatomat elérjem. Befoglalok egy fülkét a Keletiben a vonaton, majd bezárom a szakaszkulcsommal. ( :D ) Aztán meg sem állunk Győrig, ahová reményeim szerint pontosan érkezünk (22:31) mert akkor elérem a 22:33-kor induló buszomat hazafelé... :D Ami nem lenne előnytelen mert a laboratóriumi tápegységemet és pár elektrós dolgot vinnem kellene... :D A tápegység pl. 6 kiló... + kaja + innivaló + egyebek... :D

Jó program lesz, már várom, azt se tudom mikor utaztam utoljára vonattal... :D
"Szentjánosbogarak... Szentjánosbogarak, amik valahogy beleragadtak abba a nagy kékes-fekete izébe."
Kép

dmarcsi55

HozzászólásSzerző: dmarcsi55 » 2011.03.16. 17:38

Kedves Mindenki!!

Egy olyan helyre "szervezek" kirándulást,amely csak az év egy bizonyos idejében nyújt csodálatos látványt!
Mivel én már többször jártam itt,sőt az idén is szeretnék elmenni,ajánlom mindenkinek :comp:

A Jeli Arborétum

Kép

A természettel bármikor és szinte bárhol találkozhatunk. Sétálhatunk tóparton, erdőben vagy rétek sokszínű virágai között. Élvezhetjük a pillanatot, amivel az adott táj megajándékoz bennünket.

Az arborétumban tett séták teljesen mások.

Kép

Egymástól kis távolságra helyezkednek el különböző növénytársulások, néha növényritkaságok, melyeket csupán hosszú fáradságos utazások árán tudnánk megcsodálni valódi élőhelyükön. A különbözőségük ellenére mégsem egy széteső zöld mozaikot látunk, hanem illeszkedő egységeket, amelyek képesek egymásba fonódni, egymáshoz alkalmazkodni. Ez az egység hozza létre a kertek varázsát, amely olyan erős, hogy lelkiállapotunkat, gondolataink tisztaságát, szabadságérzetünket képes befolyásolni. A kert harmóniája éles tükre a kertépítő lelkületének, akaratának és céljainak.

A Jeli Arborétumot 1922-ben kezdte kialakítani gróf Ambrózy-Migazzi István.
Kép

A hely kiválasztásában Malonyán szerzett tapasztalataira támaszkodott. Figyelembe vette a talajszerkezeten kívül a szubalpin és a mediterrán hatás együttes jelenlétét, amely esetenként az örökzöld lomblevelűek túlélésésének záloga. A telepítéshez bősége növényanyaggal rendelkezett. A párás, szűrt napfényű környezet kialakításához több tucat fenyőfélét, tuját, tiszafát, babérmeggyet, buxusok, madárbirsek és borbolya félék tömegét ültette el. A sétautakat páfrányokkal, nárciszokkal, liliomokkal szegélyezte. A kialakult mikroklíma már alkalmas volt a rododendronok telepítésére.

Az egy évtizednyi munka, a megépített öthektárnyi csoda, továbbfejlődése Ambrózy-Migazzi István 1933- ban bekövetkezett korai halálával megszakadt.

A második világháború alatt és az azt követő zavaros időkben az arborétum nem gondozták. A telepített növényeket a honos akácos, borókás, seprűzanótos, nyíres foltok a teljes megsemmisüléssel fenyegették. 1953-ban a kertet védetté nyilvánították, majd pár év múlva a növénykateszter készült amely a grófi hagyatékból csupán 15 fenyő és 19 lombhullató fás növényfajtát talált.

A hatvanas évek erdészpolitikája szerencsére változást hozott a haldokló kert életébe. Az egzóták telepítése Ambrózy nyomdokain haladva újraindult és az eredeti állapotok irányába haladt. Az arborétum többi részén kísérleti célú telepítések történtek. Tájkörzeteket alakítottak ki, amelyek bemutatják Kína, Japán, Amerika, a Kaukázus és a Balkán, hazánk földrajzi szélességével és domborzatával megegyező területinek erdőtársulásait.

A hetvenes évektől neves erdészek és botanikusok egész sora dolgozott az arborétum fejlesztésén, melynek eredményeképpen napjainkra a fenyőfélék száma meghaladja az ötvenet. A nyírgyűjtemény 39 különböző fajtáján kívül számos lombos fafaj örökzöld és lombhullató cserje is fellelhető. Megtalálható még a lágyszárú hagymás, hagymagumós és gyöktörzses növények 100-nál több faja is. Sétautak esőházak épültek, padok és útbaigazító táblák kerültek kihelyezésre. A Jeli Arborétum területe 107 hektárra növekedett. A kertépítő munkák napjainkban is folytatódnak.

A legtöbb látogatót a havasszépe (rhododendron) tömeges virágzása vonzza. Május és június hónapokban a kert virágruhába öltözik. A nagymennyiségű virág, változatos színeivel és bódító illatával ejti ámulatba a látogatókat. A Vasi Hegyhát gyöngyszemét a tavaszi virágzás tette Európán is túljutó hírűvé.

A kert teljes megismerésében a bejáratnál megvásárolható ismeretterjesztő füzet nyújt segítséget.

Kép

Megközelítés: A 8-as főútról Kámnál a táblával jelzett
helyen és irányba kell letérni a
3,6 km-es szilárd burkolatú útra.

Parkolás: Egésznap árnyékos, nem őrzött parkolóban.
Buszok részére külön parkoló.

Látogatási idő: április 01-30. szombat, vasárnap
május 01-június 30. minden nap 800-1700 óráig
július 01-szept. 30. szombat, vasárnap

A mintegy 75 hektáron elterülő kert kétségkívül leglátványosabb része a bejárat közelében kialakított rododendron-szekció. Több mint 300 változat található itt több ezer példány formájában. Aki a természet esztétika iránti eme fogékonyságára kíváncsi, az májusban, a rododendron-virágzás főidejében jöjjön, s olyant lát, hogy soha nem felejti el. Valami hihetetlen látványt nyújtanak az embernél magasabb, a gyalogutak mentén több kilométer hosszúságban, számtalan színárnyalatban pompázó hatalmas virágbokrok. A rododendronokról annyit illik tudni, hogy magashegységekből, hűvösebb tájakról (Észak-Amerika, Himalája, Japán, Kaukázus) származnak, ezért is hívja őket a népnyelv havasszépének, hangarózsának vagy babérrózsának. Az első példányok a 17. században érkeztek Európába, ahol lassan de biztosan egyre népszerűbbek lettek a botanikus kertekben.

Májusi hétvégeken tömeges zarándoklat indul Jelibe. A rododendron-csodák mellett arra is készüljünk fel, hogy ilyenkor az arborétum közel sem egy békés, andalgásra csábító hely. A parkolóban alig lehet helyet találni, a buszok ontják a turistacsoportokat, az arborétum ösvényein egymás lábát tapossák a látogatók. Szerencsére a virágok ettől még gyönyörűek, a terület nagy, így beljebb már jobban eloszlanak az emberek, a kert pedig ekkor is roppant tiszta és gondozott.

Kép

Aki igazán élvezni akarja az arborétum szépségét és nyugalmát, célszerű a „csúcsidőn” kívül is ideruccannia, hiszen a rododendronokon kívül egyéb csodálatos növények is megtalálhatók itt a világ minden tájáról. Az a szép az egészben, hogy külön-külön is megcsodálhatjuk a Kaukázusból, a Sziklás-hegységből, KisÁzsiából származó hatalmas vagy apró fákat, furcsa cserjéket, s közben a nagyon különböző részletek egésszé állnak össze, s adják az arborétum különleges hangulatát. Bármerre is essen tekintetünk, mintha valahogy simogatnák, balzsamoznák szemünket és lelkünket.

Kép

Gyönyörű májusi időben mentünk, élvezetes volt már az út is a Bakonyon keresztül. Egy helyen megálltunk kinyújtózni, és az erdő szélén kosbort (orchidea) láttunk. Az út mellett a sziklák tövében len virágzott.

Az arborétum egy fenyvesben van, ami már kívülről is ígéretesnek tűnt.

A bejáratnál nyírfák vannak, zsenge leveleik rezegtek a szélben, alattuk pedig nárciszmező volt. Szemben gyönyörű korallpiros rododendron bokrok csalogattak. Azért sem arra indultunk el! Egy sötétebb fenyves részen sétáltunk, átható illat vonzott, a citromos, vaníliás bódító illatokat fehér, halvány sárga meg rózsaszín apró virágok ontották magukból. Ezek szerényebb megjelenésűek, ezért is illatosabbak. A fenyők alatt szűrt fényben sétáltunk, az út mentén bársonyos mohapárnák voltak, és a tiszafák sötétzöld háttere előtt még szebbek voltak a kecses halvány virágok a szürkés-zöldes fényben.

Arrébb óriási rododendronok álltak, tenyérnyi fehér, rózsaszín meg lila virágokkal és sötét, vastag bőrszerű levelekkel, ezek az örökzöld bokrok. Az örökzöld fajták később virágoznak, éppen az elején voltak, így az egymást körülölelő bimbókat is megcsodálhattuk. A nagy virágok szintén illatosak, de egészen másképp, mint a kisebbek.

A rengeteg szín, forma és illat látványától már éppen kezdtünk eltelni, amikor egy fás ligetbe értünk, ahol vörös törzsű fenyők álltak egy-egy piros rododendron bokor társaságában egy tisztás szélén.

Tovább egy elvadultabb részen sétáltunk, ahol a Koponyás patak egy kis tóvá szélesedik. Az út mellettt óriási ciprusok, cédrusok állnak, gyűjtöttünk is szép tobozokat. A tó partjánál igazi bambusz fejlődik meglepően szépen. Átkeltünk a lápréten, és egy erdőbe értünk, majd a patakon átkelve egy magasabb részre, ahol csodás mamutfenyők és platánok állnak. A fenyőnek furcsa puha, vastag kérge volt. A fák közül kiérve egy mezőre jutottunk, ahol forrón tűzött a Nap, és puha gyepen lehetett gyönyörködni a tarka mezei virágokban. Távolabb megint egy ligethez értünk, ahol a már ismerős bódító illat csalogatott. A bokrokat még nem is láttuk, szerényen meghúzódtak, de az illatuk messziről elárulta őket. A gyönyörű formájú fenyők előtt napfényben fürdő korallpiros rododendron bokrok álltak, egyik-másik a fák ágaira is felkúszott. Ezeken a piros virágúakon nincs is még levél, minden ág csupa-csupa piros virág.

Aztán megint egy nedvesebb részen sétáltunk, ahol magas bükkök, tölgyek, nyírek és fenyők álltak, alattuk puha, vastag mohaszőnyeggel. Az árnyasabb részeken megint halvány sárga, rózsaszín, lila és fehér virágú rododendronokat láttunk. A terebélyes bokrok egymást érték, és a virágok a sárga, narancs, rózsaszín ezernyi árnyalatában pompáztak. Kecses, vékony szirmok, hosszú porzókkal és bibével, finom illattal.

Az arborétum bejáratához közeledve megint rengeteg pirosan izzó bokor burjánzott, a háttérben halványzöld nyírfákkal, vöröses törzsű fenyőkkel.

Egy sűrű részen áll a gyűjtemény alapítójának szobra, a bejáratnál pedig különböző méretű és színű rododendron csemetéket lehet vásárolni.
Kép

Kép

gróf Ambrózy-Migazzi István.sírja itt láthato

végül nézzünk meg 2 db videot
Rododendronok (Kámoni- és Jeli Arborétum) [Full HD]

KATT ARBORÉTUM

Jeli Arborétum

KATT IDE

dmarcsi55

HozzászólásSzerző: dmarcsi55 » 2011.03.17. 07:52

Kedves Mindenki!!!!

Ssuggi túl szerény!!! :P

Húzzuk fel a bakancsokat, irány a természet!

A topik dmarcsi55 ötlete alapján készült

Láthatjátok az előoldalon!
Ez az ötlet nagyon is közös volt!!! :lol:

Arra kérlek benneteket,irjon ebbe a topikba mindenki!

Mindenki járt már "valahol",annyi szépség van ebben az országban is ,olyan remek lenne ha ,
bemutatnátok egy-egy várost,falut ,ami Nektek kedves :P

Köszönöm ,előre is !!

dmarcsi55

HozzászólásSzerző: dmarcsi55 » 2011.03.17. 08:06

Kép

Ez a Szentkút Kolontáron van.

(Már a meséknél egyszer bemutattam :P )

Elkerülte a gyilkos iszapár a Szentkutat – Csodát emlegetnek

Házakat, kerteket, életeket tett tönkre az emberéleteket is követelő vörösiszapár Devecserben és Kolontáron. Ám a két település közti kegyhely megúszta a pusztítást. Csodát emlegetnek.

A Szentkút 130 éve létezik, eredetéről azonban nem sokat tudni. Az biztos, hogy számos csoda történt a víz hatására.

Kép

A csodás gyógyulások ellenére, amikor a vasútépítés miatt be akarták temetni a forrást, a helybéliek furcsa morajlást hallottak éjszakánként a kegyhely felől. Miután letettek szándékukról, a zaj megszünt.

A Kolontár és Devecser között lévő aprócska kegyhelyet én is meglátogattam , így ez a "hétköznapi" csoda nem hagyott közömbösen. A Szentkút Fogolykiváltó Boldogasszony napjához kötődően tartja búcsúját, amelyet ebben az évben is megtartottak. Az ünnepi szentmisét Márfy Gyula érsek celebrálta, amelynek kezdetén egy régi búcsús imádság is elhangzott:

„Szentkúti Szűzanyánk! Köszöntünk Tégedet, kérünk e szent helyen áldd meg a népedet! Hozzád jöttünk, mert a szívünk oly nehéz, bajainkra, bánatunkra, sebeinkre nézz! Szánd meg, ó Jó Anyánk magyar nemzetedet, akit István, Szent királyunk felajánlott Neked…”

Kép

Elképesztő!
És az a szeretet is, hogy a kis Jézusnak valaki vitt egy mackót.

Birobudzsan

HozzászólásSzerző: Birobudzsan » 2011.03.17. 14:16

Aix-en Provence, a Mirabeau sétány
Az alábbi részlet Peter Mayle író „Egy év Provence-ban” c. könyvéből való
Franciaország legszebb főútja vezet be Aix-be. A Mirabeau sétány minden évszakban szép, de mégis tavasztól őszig a legszebb, amikor a platánfák ötszáz méteres halványzöld alagutat alkotnak. A szórt napfény, a sétány mentén álló négy szökőkút, a da Vinci szabályát – az utca legyen olyan széles, mint amilyen magasak a házak – követő tökéletes arányok, a tér, a fák és az épületek elrendezése a szemnek olyan kellemes, hogy az ember észre sem veszi a kocsikat.
Az évek során a munka és a léhább elfoglaltságok térben elválasztódtak egymástól. Az utca árnyékos oldalán, illő módon, a bankok és a biztosító társaságok, az ingatlanügynökségek és az ügyvédi irodák helyezkednek el, a napos oldalon pedig a kávéházak.
Szinte minden francia kávézó tetszett nekem, ahol eddig megfordultam, még a kis büdös falusiak is, ahol több a légy, mint a vendég. A gyengém azonban mégis a Mirabeau sétány elterpeszkedő kávéházaim különösképp pedig a Deux Garcons. A tulajdonosok sora bizonyára a matracába rejtette a nyereséget, és ellenállt a Franciaországban általában műanyag kavalkádhoz és idétlen világításhoz vezető felújítás mindenféle gondolatának. Így a belső berendezés most is éppen olyan, mint amilyen valószínűleg ötven évvel ezelőtt lehetett.A mennyezet magas és karamellszínű a millió cigaretta füstjétől. A bárpult fényezett réz, a székek és az asztalok csillognak a megszámlálhatatlan fenéktől és könyöktől kapott patinától, a pincérek, ahogy minden rendes helyütt kellene, kötényt és lapos sarkú cipőt viselnek. A kávézó félhomályos és hűvös, az elmélkedés és egy csendes ital helye. Aztán ott van a terasz, ahol a műsor zajlik.
Aix egyetemi város. Kell valaminek lennie a tanrendben, ami vonzza a szép diáklányokat. A Deux Garcons terasza mindig tele van velük. Nekem az az elméletem, hogy nem a felfrissülés, hanem a tanulás miatt járnak oda. Egyetemi órákat vesznek a kávéházi viselkedésből. A tanterv négy részből áll.
Egy: megérkezés
Az ember mindig a lehető legfeltűnőbb módon érkezzék. meg, lehetőleg egy bíborvörös Kawasaki 750-es motorbiciklin, amelyet tetőtől talpig fekete bőrbe öltözött, háromnapos borostás fiatalember vezet. Nem állunk meg a járdán, hogy búcsút intsünk neki, amint végigszáguld a sétányon a fodrászához. Ilyet csak az auvergne-i gauche (béna) kislányok tesznek. A tapasztalt diáklány túlságosan elfoglalt ahhoz, hogy érzelegjen. Ő már a következő lépésre összpontosít.
Kettő: belépés
Mindaddig magunkon tartjuk a napszemüvegünket, amíg valamelyik asztalnál meg nem pillantunk egy ismerőst. Nem szabad azonban, hogy úgy látsszék, mintha keresnénk valakit. Azt a hatást kell keltenünk, mintha csak azért mennénk a kávézóba, hogy felhívjuk a nemesi címet viselő olasz csodálónkat, amikor – quelle surprise! (micsoda meglepetés!) – észrevesszük az egyik barátunkat. Ekkor levehetjük a napszemüvegünket és hátra vethetjük a hajunkat, miközben meggyőznek bennünket, hogy üljünk csak le.
Három: szertartásos csókolózás
Az asztalnál ülőket legalább kétszer, gyakran háromszor, különleges esetekben pedig négyszer kell megcsókolni. Akiket megcsókolunk, ülve maradnak, az újonnan érkezőnek kell lehajolnia és körbe ugrálnia az asztalt, hátravetnie a haját, a pincérek útjába kerülnie, és általánosságban érzékeltetnie a jelenlétét.
Négy: étkezési etikett
Ha már egyszer leültünk, újra fel kell vennünk a napszemüvegünket, hogy diszkréten megvizsgálhassuk a tükörképünket a kávézó ablakában. Nem mintha nárcisztikusak volnánk, hanem hogy ellenőrizhessünk bizonyos fontos technikai részleteket: hogyan gyújtunk rá, hogyan szívjuk a szívószállal a mentás Perrier ásványvizet, vagy hogyan majszoljuk finnyásan a kockacukrot. Ha ezek a részletek kielégítők, lejjebb húzhatjuk a napszemüvegünket, hogy elragadóan üljön az orrunk hegyén, és az asztalnál ülők felé fordíthatjuk a figyelmünket.
Ez az előadás a délelőtt közepétől kora estig tart. Engem örökké elszórakoztat. Azt képzelem, hogy a diákoknak olykor az egyetemi munka miatt szünetet kell tartaniuk ebben a hektikus társadalmi tanulmányban, de még nem láttam, hogy akár egyetlen kávéházi asztalt is egyetemi jegyzetek komorítanának el, és nem hallottam magasabb matematikáról vagy politológiáról folyó vitákat. A diákokat teljesen leköti, hogy láttassák magukat, ennek eredményeképp A Mirabeau sétány annál mutatósabb.

Kép

Kép

Vissza: “Off Topic”