Igaz Mese

Ez itt minden olyan kommunikáció színtere, amely nem kapcsolatos az Én Kicsi Tanyámmal

dmarcsi55

Re: Igaz Mese

HozzászólásSzerző: dmarcsi55 » 2011.04.22. 17:41

Svéd húsvét

Hamarosan itt a húsvét, ezért gondoltam, megkérem a Svédországban élő barátnőmet, számoljon be ,milyen náluk az ünnep.
Ezt a levelet kaptam tőle. :P

Nagypéntek munkaszüneti nap...

A pihenés napja.

Husvét szombat este kezdödik vacsorával.

A svéd húsvét nagyon hasonlit a karácsonyhoz. Ám ha a karácsony színe a piros, akkor a húsvété a sárga. Sokan még sárga függönyt is tesznek, meg sárga gyertyát helyeznek az ablakba. A húsvét virága a nárcisz, amit svédül húsvéti liliomnak hívnak. Mindenki ezt veszi. A tavasz virága pedig az árvácska. Mindenütt ezt rakják ki cserépben az ajtó elé, és a tereken is föleg ez látható. Két színben: sárga és kék. Azt hiszem, azért mert ez a svéd zászló színe. Persze van jácint és tulipán is.
A húsvéti menü megegyezik a karácsonyival, a tojást kivéve. Mert azt most főzik, karácsonykor pedig omelettet készitenek. A többi étel: sonka, fasírt, ecetes hering.
Aztán lazac különbözö pácokban eltéve,
saját készítésü is lehet, de leginkább a bolti variáció a jellemzö,
amit egészben fött krumlival fogyasztanak.
A kis virslik, kis húsgombócok is népszerüek.

A svédek nagyon szeretik a marcipánt, majdnem minden édességükben megtalálható, tehát kell lennie valamilyen formában marcipánnak az ünnepi asztalon.Egyik édességük a sima marcipánból formázott állatok, tyúkok, nyuszik.

Kép

Van "húsvéti must", ami , különleges svéd üditöital.

Húsvétkor a svédek gallyakat tesznek vázába, amelyeknek a végére színes tollakat erősítenek.
Nemcsak otthon hanem iskolában, oviban is egy vidám folt...

Csütörtökön a néphit szerint a boszorkányok seprünyélre ülve
Blókullára ( egy Kék domb nevü szigetre) repültek.

Ezért aztán ajánlatos volt régen a seprüket eldugni,
a kéményt bedugaszolni,
nehogy valami huncutságot találjanak ki.

Van egy élö szokás, ami ebböl az idöböl ered:
A gyerekek( ovitól felsö tagozat végéig)
húsvéti anyókának/apókának öltöznek be.
Kifestik az arcukat és a házakhoz becsengetnek :
Kellemes husvétot kívánni.
Ezért cukorkát kapnak, amit vagy a boszikra jellemzö pléh kannába,
vagy kis kosárkába gyüjtenek.
Több gyerek is össze szokott állni, és saját készítésü kis húsvéti lapot adnak
az édességért cserébe.

Kép

Nem a nyuszi hozza az ajándékot...
A nyúlnak nincs hagyománya.
A mi nyuszink bizonyára német eredetü, valamiért ök ezt nem vették át...

Itt a csibe, kakas a húsvéti szimbólumok....

A gyerekek édességgel tömött papír vagy müanyag tojást kapnak.
A locsolkodást nem ismerik errefelé...

Ahogy a svédek mondják : Vidám Húsvétot !!: GLAD PÅSK !!

KATT SVÉD GYEREKEK

zoe tanyagazda

HozzászólásSzerző: zoe tanyagazda » 2011.04.22. 18:11

Kép

HAPPYEASTER

Mindenkinek :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:
KépZoe

malacka

HozzászólásSzerző: malacka » 2011.04.22. 18:41

Zoé, üde és különleges színfoltja vagy a fórumnak azáltal, hogy magyar vagy de már "külföldi" is. :P A kettő keveredése, a már vegyes történeteid izgalmasak, meghatóak, irigylésre méltóak. Klassz emberke vagy, örülök, hogy megismertelek. :P :hug:

brillco

HozzászólásSzerző: brillco » 2011.04.22. 22:24

Drága Marcsi! :hug: :hug:

Köszönök mindent! :hug:
Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok neked itt is és persze a "kis" családodnak! :comp:

Kép

ssuggame

HozzászólásSzerző: ssuggame » 2011.04.22. 23:52

Zoé megható volt történeted, nem lehetett könnyű :( , még ha így utólag nem is bántad meg. :hug: Történeted egy részéről párom jutott eszembe, emlékszem mikor mondta hogy sok mindenben azért tudott erős lenni gyermekként mert szerette volna ha szülei büszkék lesznek rá, legalábbis ő erre gondolt mindig ha erőt kellett gyűjtenie valamihez, igazi kis katonaként küzdött céljaiért. :) Ha lesz ideje talán majd fog írni ide. :roll:
Szüleid részéről sem lehetett könnyű, nem látni hogyan nősz fel, kimaradni olyan dolgokból ami másoknak megadatott . Van aki azt állítja megbánta még ha sikeres is, van akik nem bánják, így te sem :) , egy a lényeg hogy akár a mindennapos szülői szeretettől, akár ilyen iskoláktól ahol te is voltál az ember elérje hogy jól jöjjön ki belőle, ahogy juszufka is írta, sikerült mindent a magad javára fordítani és úgy alakítani az életed hogy sikeres legyen, kívánok neked ezután is sok sikert, kitartást, lelki békét, boldogságot! :hug: :) :)

Marcsi jó volt olvasni a svéd húsvétról. Hát igen, a svéd hölgyeknek nem kell tartani attól hogy vödör vizet kapnak a nyakukba :lol: :lol: :D Aranyosak voltak a gyerekek a videón :) :) :comp:

Apropó "éjszaka", találtam erről valami szépet

"Szeretem az éjszakát. Szeretem a napnak azt a pillanatát, mikor kezd magába ölelni az éj. Szemem még kutatja a sötétség mélyét, vagy épp ellenkezőleg, lámpafénybe fúrom tekintetem, de szemhéjamra mintha aprócska brokátot terített volna valami láthatatlan álomhozó. Olyan ez, mint mikor csöndesen iszogatsz, s a bor lassan-lassan átveszi érzékeid felett az uralmat. Nem, nem rúgtál be, épp csak picit szédülsz, ha behunyod a szemed. Valami kényszert érzek, hogy ennek a láthatatlan álomhozónak a vállára hajtsam a fejem, elernyedt testtel hagyom, hogy tegyen velem, amit jónak lát. Ő lágyan ölbe kap, magam se hittem, volna, milyen könnyen, s mire eszmélnék, szememet már képtelen vagyok újra kinyitni.

Még nem alszom, de már húz finoman magával a sötétség, hogy egy gyöngéd mozdulattal az álom karjaiba vessen. Jó ez a zuhanás, szinte mámoros. Képek villannak fel homlokom mögött, még valamelyest képes vagyok kontrollálni a gondolataimat, terelni valami szép felé, míg végül már akaratlanul lebegek valahol az álmok vizén. Már nem tudom, merre utazom, s hová érkezem. Az éjjel végérvényesen magába ölelt, része vagyok egy álomnak. S ez így szép.

Jó éjszakát. "

( Sárhelyi Erika)

kertképem: http://s2.enkicsitanyam.hu/schaugarten/ ... r=15908730
kert topikom: viewtopic.php?f=12&t=189

-Felelős vagyok a rózsámért-ismételte a kis herceg,hogy jól az emlékezetébe vésse.

ssuggame

HozzászólásSzerző: ssuggame » 2011.04.23. 00:28

Húsvéti mese gyerekeknek

A HÚSVÉTI TOJÁSOK
Móra Ferenc

Kép

Az erdő közepében, egy vén cserfa alatt kicsi házikó állott. A házikóban lakott Tapsi úr a feleségével meg a két gyerekével. Rendes, jóravaló erdei nyulak voltak Tapsiék, és bár hosszú volt a fülük meg kurta a farkuk, senkinek az erdőben panasza nem lehetett ellenük.
Egy reggelen, éppen újév reggelén, Tapsiné azt kérdezte az urától:
- No, édes apjukom, mit főzzek ma ebédre?
Az öreg nyúl egyet-kettőt szippantott a pipájából, és azt mondta:
- Jó lesz egy kis takarmányrépa. Ha meg találsz a piacon édes káposztatorzsát, hozhatsz belőle a gyerekeknek.
A gyerekek nagyon szerették a káposztatorzsát, és örömükben mindjárt ugrálni kezdtek az asztal körül. Tapsiné asszony pedig a cseléddel elment a piacra.
Hanem jó félóra múlva már vissza is jött megint, átfázva a nagy hidegtől, tüsszentve, és üres kosárral.
- Hol van a répa? - kérdezte az öreg nyúl.
- Hát a káposztatorzsa? - kérdezték a kicsinyek.
- A káposztatorzsának már elmúlt az ideje, a répáé még meg se jött. A vásáros kofák a nagy havazás miatt be se jöhettek a falvakból, még csak gyönge fahéjat sem tudtam venni. Egy pár fiatal fának szóltam ugyan visszajövet, de ők azt mondták, hogy ebben a kegyetlen hidegben nekik is kell a héjuk. Az öreg nyúl megvakarta erre hosszú fületövét, a kicsinyeknek pedig sírásra állott a szájuk. Kevés szecska volt ugyan még a kamrában, de ilyen napon, újév napján, még a mezei egér asztalán is különb ebédet tálalnak föl.
Az öreg nyúl egyet-kettőt szippantott a pipájából, és azt mondta:
- Baj, hát baj, de azért nem kell ám mindjárt sírni!
Aztán odafordult nyúlné asszonyhoz, hogy öltöztesse fel jó melegen a gyereket. Az asszony fel is öltöztette őket, meleg kendőt is kötött mindegyiknek a nyakára, hogy köhögést ne kapjanak a reggeli ködben.
- Gyerekek - mondta az öreg nyúl -, menjetek át a tisztásra az erdész bácsihoz. Köszöntsetek rá illedelmesen, mondjátok, hogy boldog újévet és jó egészséget kívántok neki, és hogy jó szívvel venném, ha valami kis finom főzelékfélével segítene rajtunk.
A gyerekek mindjárt szaladni akartak, de az apjuk utánuk szól:
- Azt mondom, ne bácsikázzátok az erdész urat, hanem szólítsátok tekintetes úrnak.
Az anyjuk pedig azt mondta:
- Meg ne álljatok a jégen csúszkálni! Ha meg azokkal a bolondos vizslakölykökkel találkoztok, kerüljétek el őket okosan, hogy fogócskát ne játsszanak veletek megint. A gyerekek kézen fogva mentek az erdőn át, az erdészlak felé. Meglehetősen jól viselték magukat, csak néha böktek meg alattomban egy-egy havas bokrot, hogy egy kis havazást csináljanak. Az erdész urat a kert alatt találták a három kisfiával. A kisnyulak elmondták a mondókájukat, az erdész meg tüstént beküldte a fiait az erdészméhez, hogy adjon valamit a nyulaknak. Adott is négy-négy nagy répát. A kisnyulak a répákkal hazafelé mentek. Mikor az ismerős erdőbe értek, jókedvük kerekedett, és futkosni kezdtek.Azzal ijesztettek egymásra, hogy "Jön a róka!�Aztán nagy versengéssel iramodtak házuk felé. Aznap nyúléknál igen jó ebéd volt. Első fogásuk répaleves, aztán pirított répa répamártással, a harmadik fogás répafőzelék, végül kirántott répa. A télnek vége lett, és a nyulak egyszerre csak azon vették észre magukat, hgoy a hó elkotródott a házuk tájékáról, és hogy régi ismerőseik, a vándormadarak megint ott csicseregtek a fák között, csodálatos dolgokat mesélve idegen országokról, hol a télen jártak.
A nyulaknak most már nem kellett többé az erdészhez fodulniok, ha megéheztek, mert az erdő tele volt bársonyos fűvel és illatos herével. Hanem azért nem feledkeztek meg erdészékről. Az öreg nyúl azt mondta:
- Ilyen nagy úrral jó fenntartani a barátságot, és nem lehet tudni, mi lesz a jövő télen.
Éppen húsvét éjjelén volt, mikor a legnagyobb csendben furcsa egy társaság sompolygott az erdészék kertjébe.
Tapsiék voltak meg a rokonságuk. Elől Tapsiné ment, egy-egy piros tojást vitt a hóna alatt. Aztán Tapsi úr jött, ez meg akkora húsvéti tojást hentergetett maga előtt, amelynél nagyobbat és szebbet sose láttam. Kék bársonyból volt ez a húsvéti tojás, arany abronccsal. Aztán jöttek a többiek, ők meg kosárban, pici szekérben hozták a sok húsvéti tojást. Mikor a kertbe értek, serényen munkához láttak. A kicsinyek ügyes fészkeket raktak a fűben, a bokrok alatt, az öregek meg óvatosan elosztogatták a tojásokat a fészkekben. Mikor elvégezték a munkájukat, usgye!... visszairamodtak az erdőbe.
Másnap az erdész már korán reggel lent járt a kertben. Később leszólította a gyerekeket is:
- Gyerekek - mondta -, nekem úgy rémlik, mintha nyomokat látnék a kertben. Ha itt jártak, akkor itt is hagytak valamit. Jó lesz egy kicsit körülnézni a bokrok alatt.
A gyerekek szétfutottak a kertben, aztán itt is, ott is hallatszott az örömkiáltásuk, amint egy-egy húsvéti tojással megrakott fészekre bukkantak. Az a kékbársonyos, aranyabroncsos tojás, melyet Tapsi úr maga görgetett be a kertbe, tele volt cukorral.Én is megkóstoltam, mert éppen akkoriban vendégségben voltam az erdészéknél, és egész komolyan mondom, hogy alig ettem még ennél édesebb cukrot.

kertképem: http://s2.enkicsitanyam.hu/schaugarten/ ... r=15908730
kert topikom: viewtopic.php?f=12&t=189

-Felelős vagyok a rózsámért-ismételte a kis herceg,hogy jól az emlékezetébe vésse.

dmarcsi55

HozzászólásSzerző: dmarcsi55 » 2011.04.23. 06:06

NAGYSZOMBAT

"Nagyszombaton szentelték meg a tüzet: a templom előtt vagy a templom mellett raktak máglyát. A megszentelt tűz lángjával vagy parazsával gyújtották meg a templom óriási húsvéti gyertyáját. A szentelt tűz maradványait az emberek hazavitték. Sok háznál tartották azt a szokást, hogy nagycsütörtöktől nagyszombatig nem raktak tüzet, majd nagyszombaton az új tüzet a templomból hazavitt szentelt parázzsal gyújtották meg. Ezen főzték meg az ünnepi ételt. A megszentelt tűz parazsából és szenéből tettek az állatok ivóvízébe, szétszórták a házban és a földeken.
Ugyancsak nagyszombati szertartás a vízszentelés, azaz a templom keresztvizének megszentelése. A házakat is, a középkorban még talán a felnőtteket is megszentelték. Valószínűleg innen származik a keresztgyerek húsvéti megajándékozásának szokása."

Kép

Szép jó reggelt kívánok Mindenkinek. :P

Ssuggi ,már hozott mesét a gyerekeknek,amit hálásan köszönök :comp:

dmarcsi55

HozzászólásSzerző: dmarcsi55 » 2011.04.23. 06:13

Kedves fórumozó Barátaim!!

Nagyon sokat gondolkodtam ,hogyan is köszöntselek Titeket Húsvétkor. :roll: :oops:

Rá kellett jönnöm kettő üzenetet küldök el. :P

Végig "pörgettem " az IGAZ MESE topikot,átnéztem a fórumozókat Zsuzsamamánál,bizom benne ,mindenkit összeírtam. :roll:

Viszont a topikom olvasottsága azt mutatja ,van egy olyan "réteg" ,aki jön hozzám olvasni,de még valamilyen okból nem szólalt meg.

Elöször Nekik szeretnék kívánni áldott ,békés ,egészségben gazdag ünnepeket!

Nektek szól most a vers ,a dal . :P

Juhász Gyula: Húsvétra

Köszönt e vers, te váltig visszatérő
Föltámadás a földi tájakon,
Mezők smaragdja, nap tüzében égő,
Te zsendülő és zendülő pagony!
Köszönt e vers, élet, örökkön élő,
Fogadd könnyektől harmatos dalom:
Szívemnek már a gyász is röpke álom,
S az élet: győzelem az elmúláson.

Húsvét, örök legenda, drága zálog,
Hadd ringatózzam a tavasz-zenén,
Öröm: neked ma ablakom kitárom,
Öreg Fausztod rád vár, jer, remény!
Virágot áraszt a vérverte árok,
Fanyar tavasz, hadd énekellek én.
Hisz annyi elmulasztott tavaszom van
Nem csókolt csókban, nem dalolt dalokban!

Egy régi húsvét fényénél borongott
S vigasztalódott sok tűnt nemzedék,
Én dalt jövendő húsvétjára zsongok,
És neki szánok lombot és zenét.
E zene túlzeng majd minden harangot,
S betölt e Húsvét majd minden reményt.
Addig zöld ágban és piros virágban
Hirdesd világ, hogy új föltámadás van!

Kép

Boda Margit: Húsvét

Elindult két titye-totya,
Csupa pihe kicsi kacsa!