Ismered ezeket a növényeket?

Kertészkedéssel kapcsolatos kérdésed vagy tipped van? Tanácsra van szükséged szobanövénnyel kapcsolatban? Itt tedd közzé!
Nut

Re: Ismered ezeket a növényeket?

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.03.07. 19:07

Sajnos Levander én nem tudom mi lehet az a fehér pókháló szerű. Olyat még nem láttam. Talán Szundi tudja. :roll:

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.03.08. 14:22

Sziasztok!
Pipo kedves szép kövérke tetveid vannak. Szerintem a sima mosószappanra gondoltak ott ahol nézted, ilyen sima csomagolásban láttam úgy egy hónapja a Pennyben, de sima háztartási boltban is van biztos. Vagy beáldozol a cigidből egypár szálat és az már nem az egészséged rombolja hanem halált hoz a hívatlan lakóidra. De most olvastam, hogy ha kézzel összenyomkodod őket attól is megdöglik. Sajna ezek eleven szülők, így már kész hadsereggel kell harcot vívnod.
Levander lehet gyapjas tetvek vagy atkák támadnak feléd. A gyapjas tetvek mintha vatta csomóban lennének, az atkák pedig nagyon finom hálót szőnek mint a pókok. Mind kettőt vegyszerrel írtjuk.
De ha javasolhatom akkor ne vegyetek olyan vegyszert ami hajtógázas vagy netán olyan flakonban van, mint az ablakmosó, mert írtani szeretnénk őket. Pár száz Ft-ért kaptok már nagyon jó írtószereket, igaz ezt nektek kell bekeverni, de ha megnézitek a lejárati dátumát sokáig elállnak. És akkor a trükk hozzájuk vagy egy üres ablakmosós flakonba töltöd a szert vagy veszel egy ilyen flakont 250 Ft-ért vagy fogsz egy pillepalackot a kupakját tűvel kilyukasztod és már kész is a házilag gyártott permetező, ami használat után mehet szemétre.
Még kérdés?
Pipo hol a kövi növi?
Szundi új kertje

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.03.08. 16:24

Szundi!

Most a lemosás után elég jól néz ki mind a három leander. De pár nap múlva kap egy kis nikotin spriccet. A kövi növi nemsokára érkezik. :)

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.03.09. 17:23

Sziasztok!
Ennek örülök Pipo! Mi újság a kintről hozott növényeiddel? Élnek és virulnak?
Szundi új kertje

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.03.09. 18:48

Hát élni élnek, de nem nagyon virulnak a kintről hozott növénykéim! :mrgreen:

Végzek a bérekkel és hozok kövi-növit. Már tudom mi lesz az!!! ;)

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.03.15. 18:10

Rendben van Pipo, majd megnézem mit hoztál, de lehet csak napok múlva lesz lereagálva, mert sok sok sok munka vagyon és minden nap csak jön hozzá. Eddig még nem volt olyan nap hogy 2 - 3 ember ne telegrácsolt volna a munka miatt. Tudod kisütött a nap és mindenki úgy gondolja már jó idő marad, de még csak kostólgatjuk a jó időt.
Szundi új kertje

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.04.06. 16:21

Hát először is a levéltetveimről ejtenék pár szót. Három héten át mosogattam a leveleit a leanderjeimnek. Valószínű ezek a tetvek nikotinfüggőek lettek, mert hétről hétre több és több tetű jelent meg. No gondoltam ennek fele se tréfa. Irány a mezőgazdasági bolt. Ott ajánlottak egy spray kiszerelésű irtó jó szert, azaz egy szerintük jó irtószert. Nyargaltam is haza boldogan vele. Futás fel az emeletre no és adj neki!!! Előírás szerint kb. 30 centiről. Eltelt pár nap s látom ám, hogy nincs már élő tetű. Az íróasztal és a padló is tele-tele megboldogult levéltetűvel. Nagyon örültem neki egész tegnapig. Magyarán kb. 1 hétig. Most azok a levelek és szárak amiről a tetvek átköltöztek a túlvilágra szép barna foltok jelentek meg. Óvatosan megmozgattam a növényeimet s mint a manna az égből úgy hullottak a levelek a földre. Ennyi erővel le is vághattam volna azokat a hajtásokat amik letetvesedtek, mert semmivel sem vagyok előrébb. Sőt! Inkább hátrébb vagyok!!! Legalább is a családi költségvetést illetően mindenképpen. Ez az irtó jó szer majd 1500 forintot kóstált. Hát nem csodálatos??? A kórt meggyógyította, igaz a beteg sem élte túl. Ez aztán a biznisz!!

Most várok még egy hetet aztán lehet, hogy levágom az elcsúfult hajtásokat. :cry:

Kövi-növi

Borsfű vagy ahogy felénk hívják csombor, de nevezik borsikafűnek is.

Kép
A régi falusi kertek kemény szárú, apró levelű és virágú, szabályos gömb alakú növénye. A szinte csipkebokorszerű növény rendkívül érdekes és vonzó. Illata és hatóanyaga a borséra emlékeztet, de annak káros hatása nélkül használhatjuk ízesítésre, fűszerezésre. Különféle gyógyító hatása is ismert. Illatos kiskerti növény.

Származása, elterjedése. A mediterrántól Iránig őshonos. Az északi tájak kivételével egész Európában - és más földrészeken is - konyhai fűszer- és gyógynövényként vonták kultúrába. Kisebb mennyiségben országunkban is termesztik. Kiskertjeinkben csupán szórványosan lelhető fel.

Gazdasági és táplálkozási jelentősége. A borsot pótolja, diétás ételekben nélkülözhetetlen. Illóolaját a konzerv- és a likőripar is hasznosítja. A mai angolszász konyha egyik legfontosabb fűszere. Alapanyagként a gyógyszeripar is felhasználja. Értékes beltartalmi anyagokat találunk a növényben (1-2% illóolajat, csersavat, cukrot, nyálkát, keserüanya-got, gyantát, vasvegyületeket stb.).

Növénytani jellemzői. Egyéves, kissé fásodó, keményen lágy szárú, borsillatú növény. Gyökérzete erősen elágazó. Szára 35-50 cm magas, dúsan elágazik, tövénél elfásodik, zöld, lilás, barna színű, ritkásan szőrös. Levélzete csaknem ülő, apró, széles, lándzsás, keresztben átellenes levélkékből áll, olajtartó mirigyekkel. Virágzata leveles álfüzér, virágai aprók, lilás rózsaszínűek vagy fehérek, hímnősek, egész nyáron át nyílnak. Termése négy részterméskére hasadó makkocska. Magja kicsiny, gömbölyded, feketésbarna, pereg. Ezermagtömege 0,5-0,6 g. Csírázóképessége 50-80%-os, magja csupán 1-2 évig használható, 2-3 hét alatt kel ki. Tenyészideje a keléstől a magvak éréséig 130-150 nap.

Élettényezők iránti igénye. Fényigénye: bőséges napsütést kíván. Hő-igénye: igen melegigényes. Magja 14-16 °C-on csírázik, 1-2 °C-os kisebb fagyokat a kikelt növények azonban elviselnek. Vízigénye: szárazságtűrő, a kelés időszakán kívül nem igényel külön csapadékot. Talajigénye: gyorsan melegedő, humuszos, középkötött talajon fejlődik igazán szépen. Tápanyagigénye: közepes, 3-5 kg érett szerves trágyát, 30-40 g vegyes műtrágyát adjunk ősszel négyzetméterenként.

Jó sok termesztési tanácsot adnak, de saját tapasztalatom szerint elszórja a magját és minden évben újra kel, semmi különöset nem kell vele csinálni.

Feldolgozása, hasznosítása. Ágyásos, csoportos elhelyezéssel haszon-, hobbi-, iskola-, bemutatókertekbe ültessük. Előtér- és szegélynövénynek, edényben, száraz, napsütötte kertekben különleges színfolt.

Elsősorban hús- és háztartási fűszer a bors pótlására. Diétás ételek, savanyúságok készítéséhez, italok ízesítésére stb. kiváló. Teáját alacsony vérnyomás, felfúvódás, bélhurut, köhögés ellen használhatjuk. Jó görcsoldó, étvágygerjesztő, gyomorerősítő.

Jómagam imádom ezt a fűszert. Bableves soha nem készülhet nélküle. Évekig Romániából hozattam be mert nálunk nem lehetett kapni. De mára már itthon is kapható bármely szupermarketban. ( Tudjátok miért hívják ezeket az üzleteket szupermarketnak? Szerintem azért mert a semmire szuperül el lehet költeni a teljes fizetésünket benne! :oops:)

Ugyancsak csomborral fűszeresem a mícs névre hallgató húspogácsákat. Ez a mícs nevű valami a csevapra hasonlít leginkább. Csak szerintem finomabb. A csevap inkább szerb eredetű a mícs pedig a román testvére.
De nagyon jó ízt ad ez a fűszer a vegyes zöldségleveseknek is. Leginkább vegyes zöldség krém levesekbe szoktam tenni belőle egy kanálkával.

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.04.07. 19:02

Szia Pipo!
Passzolom a kövi növit. Semmi újat nem tudok róla mondani.

De mintha már írtam volna és úgy látom nem elégszer nem veszünk spray kiszerelésben semmi féle írtó szert. Por alakú vagy ampullás kiszerelésű szereket veszünk amit mi magunk a saját két kezünkkel keverünk be. No akkor légyszíves nyargalj vissza a boltba és vegyél egy zacskó ACTARA nevű felszívódó szert. Vigyed haza keverd be és megöntözöd vele a földet és kipermetezed a növénykédre. Mivel ez felszívódó szer ezért gyökéren keresztül is hat. Ráadásul sokkal tovább is véd. Szívó kártevők ellen kíváló. Permetezés után nem simogatjuk, nem nyalogatjuk a növénykéket mert csúnya mérgezést lehet kapni tőle. Ez volt a vicces része a dolognak. De már megint nem hallgattál rám, SOHA se vegyél sprayt, mert az nem olyan jó mint amit be kell keverni. a foltos részeket pedig vágd le. onnan fog majd elágazni a növényed és sokkal szebb lesz mint volt. Igaz ezt ki kell várni, lehet kell egy szezon mire helyre jön. Amúgy meg szerintem sikeresen megégetted a növényt, azért dobta le a leveleit és lett foltos a szára.
Sajnálom, hogy így jártál. Azt mondják az okosok levendulát kell ültetni a rózsák közé is és akkor nem lesz tetves. Csak valahogy ezek a jószágok ezt nem tudják és ott szoktak röhögni a rózsáimon. Én meg akkor vidulok rajtuk amikor elkezdenek lepotyogni a méregtől. Örök harc ez ember és állat között.
Szundi új kertje

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.04.07. 19:33

Szundikám!

Szégyellem magam! :oops: A spray olyan praktikusnak tűnt. A guta kerülget. Most elmegyek és veszek actarát vagy mi a búbánatot. A hajtásokat meg szépen levagdosom. Elég nagyok a leanderek, tehát nem hiszem, hogy bajt csinálok azzal ha visszavágom kicsit őket. A rózsáid közé meg boríts három vödör katicát. Azok is megeszik a levéltetveket. :lol: :lol: Én sajnos nem értem rá még egy marék katicát sem fogni, pedig igen biztatott a családom. Mellesleg a sziklakertemet is idén drasztikusan tönkre kell hogy tegyem. Valamelyik növénnyel tarackot cipeltem belé. Eleinte győztem a gazolását, de most tavaszra k.o.-val győzött a tarack. Kénytelen leszek a növényeket kitelepíteni és az egészet le glialkázni. Pfujjj!!!!! Szép évnek nézek elébe. A tűztövisek tövig visszavágva, majd hétvégente kezdődik a kiásási ceremónia. Kb. 80 tövet kell kiszedni a férjem szerint. A helyére meg lehet, hogy bukfencet vetek. :lol: :lol:

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.04.08. 18:16

Szia Pipo!
A sziklakerteket általában 3 - 4 évente illdomos felszedni és a túlságosan elszaporodott növényekből fiatalabbat szokás csinálni és már mehet is vissza. Totális gyomírtásra jó még a MEDALLON nevű csodaszer is. De most találtam egy új csodaszert ami kimondottan tarackírtó. Szerintem ezt próbáld ki a neve FUSILADE FORTE . Igaz ez csak a tarackot írtja ki és azon gyomokat amik ehhez hasonló típusuak. Ami biztos, hogy nem spray formátumban lehet kapni.
De ha már amúgy is robbantod a sziklakerted nem árt mindjárt talajfertőtlenítőt is beletenni mielött vissza ülteted a dolgaidat. Az idén rengeteg a csimasz legalább is mifelénk. Már találkoztam cserebogárral is, majd nem levitte a fejem az 5. emeleti lakásban. Ki tessékeltem az erkélyen lakjon inkább másnál. Mi elegen vagyunk itthon.
Hangyát se érek rá szedegetni nem hogy katicát.
Szundi új kertje

Vissza: “Törpkertészek egymás közt”