Ismered ezeket a növényeket?

Kertészkedéssel kapcsolatos kérdésed vagy tipped van? Tanácsra van szükséged szobanövénnyel kapcsolatban? Itt tedd közzé!
Szundi törp

Re: Ismered ezeket a növényeket?

Hozzászólás Szerző: Szundi törp » 2011.02.17. 19:17

No akkor Pipo kedves az a helyzet, hogy a mogyoró ami a képen van az földimogyoró és hasonló a termesztése mint a krumplinak. Nos részemről nehéz elképzelni, hogy 2 méter magasra is megnő. Inkább a földönfutók közé tartozik szerintem.
De van a cserjék között egy mogyoró a Corylus avellana a közönséges mogyoró, termése ehető és finom is.Ezt is használják sövénynek és egymagában is.
Van még belőle fa is aminek szerintem nagyon szép szabályos az alakja még télen is. Ez a Corylus colurna a törökmogyoró. A városi klímát kitűnően tűri, kiváló sorfának de ültetik magán kertekbe is. Rengeteg termése van.
Azt tudtad, hogy az allergén növényekhez tartozik?
Szundi új kertje

Nut

Hozzászólás Szerző: Nut » 2011.02.17. 19:39

No végre hogy írtál. Én úgy emlékszem láttam már földimogyorót. De az nem nőtt meg kb. 50 centinél nagyobbra. Ezen csodálkoztam én is, ahogyan a cikket másoltam, de közben jöttek hozzám, s elfelejtettem módosítani a hozzászólásomat. Mogyoróbokrom van nekem is. Mégpedig kétféle. Az egyik a szerintem ízesebb fajtának szép vörös a héja, de nem bírja jól a telet. Ez a fajta hosszúkás szemű. A másik fajta kicsit gömbölydedebb fajta, a színe inkább barnás. Az íze kevésbé zamatos, de a téli tárolást jobban tűri és a terméshozama is nagyobb. Földimogyoróval viszont nem kínlódnék. A fa verziót is ismerem. Mezőhegyesen a ligetben van két, vagy három óriásira nőtt fa. A termése elég nagy gubacsban van. Gyerekkoromban a suliból jövet mindig örömmel vadásztuk a lepotyogó szemeket. A fára mászás szóba sem jöhetett, mert a legalsó ágak is kb. 8 méter körül kezdődtek rajta. De hidd el, igen óriási volt maga a fa. Csak arra emlékszem, hogy a platánokkal volt egy magasságban, de azok akkor már a száz évhez közelítettek a korukat illetően.

Szundi törp

Hozzászólás Szerző: Szundi törp » 2011.02.18. 11:43

No ugye nem is írtam hüleségeket. Ha csak a képet nézem azon is látszik, hogy nem felfelé nő, hanem inkább terül a földön.
Itt nálunk törökmogyoróból van egy fasor az út két oldalán. Amikor elkezd potyogni a termése szinte mindenki azt szedi. Még nekem is van a garázsban belőle de azt nem én szedtem. Amit én szeretek szedegetni az a szelidgesztenye, meg az erdei szeder. Igaz utána úgy nézek ki mint aki macskákkal verekedett, de ez engem nem zavar. Mibe másba szedném, mint rövid nadrágba meg pólóba és persze hol vannak a legszebb szemek a másfél méteres csalán mögött.
No akkor ma lesz kövi növi vagy ismét fanemesítéssel foglalatoskodol?
Szundi új kertje

Nut

Hozzászólás Szerző: Nut » 2011.02.18. 12:22

Lestyán

Kép
egy fiatal példány
Más néven: magginövény, orvosi lestyán, levescsík, lescsihán, lóstya

Eredet: Irán, Afganisztán; a görögöktől a rómaiak tanulták meg termesztését, hasznosítását. A rómaiak hozták Pannóniába. A középkori Magyarország népszerű fűszere volt.

Külsőre a zellerhez hasonlítható, nagy termetű növény. Az illata és aromája is hasonlóan intenzív, csak kicsit más. (Talán a zeller, a petrezselyem és a sárgarépa illatanyagainak keveréke.) Illóolajokat, kumarinokat, cukrot, angelika-, alma-, kávésavat tartalmaz.

Évelő növény, több, mint 2 m magasra nő; kiterjedése eléri a 80 cm-t; gyökere szürkésbarna, vaskos, húsos, szerteágazó; aromás levele hármasan szárnyalt, sötétzöld, fényes, illatos; szára gömbölyű, üreges, pirostól a zöldig terjedő színű; virága kicsi, halvány zöldessárga; magja barna, ellipszis alakú, igen aromás. Vitamintartalma nagyon magas.

A család lestyán szükségletét 1–2 tő kielégíti. A gyökereket 3–4 éves növény kiásásával nyerjük. Mosás után hámozzuk szeleteljük vagy kockázzuk fel és gyorsan szárítsuk meg. A szárított levél és a gyökér porítva is tárolható jól záró edényben. A zöld levelet ledarálva, sózva is tartósíthatjuk.

Leginkább a levelét használjuk fűszerként, levesekhez, sültekhez. A klasszikus Maggi keverék alapfűszere, ezért maggi néven is ismert a lestyán maga. A levelén kívül a gyökere és magja is fogyasztható, a gyökerét reszelve salátába, a magját a levélhez hasonlóan fűszerként lehet alkalmazni. Erős aromájú, óvatosan kell bánni vele. Az egész növény frissen vagy szárítva használható levesekhez és egytálételekhez egyaránt. A szárat és a virágot az ételbe főzve, a zsenge friss leveleket viszont apróra vagdalva, csak tálalás előtt tegyük az ételbe. Gyökeréből meghámozva főzelék készíthető, magja egészben vagy őrölve sajátos ízt ad süteménynek, salátának, rizsnek, burgonyapürének.

Teája vizelethajtó és segít gyomorpanaszok, emésztési zavarok esetén. Jó háziszer nikotin- és alkoholmérgezés esetén.

Kép
Ez pedig a lestyán levele közelről

Eddig tartott a hivatalos leírás a lestyánról.Most a saját tapasztalatomat osztom meg veletek. ;)

Nekem is van a kertemben lestyán, s ez az egyik kedvenc fűszernövényem. Az illata a vegetára emlékeztető. Nem véletlenül hívják magginövénynek is. Ugyanis mindkettőnek ez a fő fűszernövénye. Már vagy 8 éve nevelgetem a kertemben. Már kétszer helyeztem arrébb őkelmét. Minden szomszédom tart már belőle a kertjében az én anyatövem jóvoltából. A szomszédasszonyom már ki is fejlesztette belőle a házi vegeta receptjét. Szárított zöldségek és szárított lestyán és zöldséglevél sóval összekeverve, apróra darálva. Én is készítettem már így. Bár én csaltam. Ő szorgalmasan megszárította a répa, zöldség, hagymakockákat. Én meg megvettem ezek bolti szárított változatát. Így lett kb. 4 kilónyi vegetám. Kiszámoltam akkor a bekerülési árát. Még így is negyedére jött ki a bolti változatnak. Tehát érdemes kipróbálni mindenképpen. Nyáron meg úgy szoktam főzni, hogy pár levelecskét beledobok a levesbe, vagy a csirke hasába dugok egy levélkét, s úgy sütöm meg. De a sültkrumpi sütése közben az olajba dobott egy-két levél is isteni ízt ad a krumplinak. Ha valaki ki akarja próbálni, felhívom a figyelmét, hogy tényleg csak egy-két levelet használjon, mert annyira intenzív az íze, hogy könnyen elnyom minden más aromát. S akkor nem a kívánt hatást éri el vele! :)

Szundi törp

Hozzászólás Szerző: Szundi törp » 2011.02.18. 17:07

Tudod ezt a növényt én is ismerem, bár nem szeretem pont az intenzív aromája miatt.
Szundi új kertje

Szundi törp

Hozzászólás Szerző: Szundi törp » 2011.02.21. 19:15

Szia Pipo!
Merre jársz? Netán a kövi növit keresed? Vagy talán a legújabb nemesítésen töröd a fejed?
Szundi új kertje

Nut

Hozzászólás Szerző: Nut » 2011.02.24. 21:16

Szundi!

Jelenleg nem keresztezek semmiféle növényt sem. Kicsit elbolyongtam a bevallások erdejében.
Meg mostanában más dolgok miatt sem vagyok túl sokat itt. De majd keresek valami csodanövényt ígérem. Mellesleg próbálkozom ép a mérges gomba szelídítésével is. A csípős paprikát meg most próbálom leszoktatni arról, hogy ne csipkelődjön. A körömvirág meg nem akar műkörmöshöz járni, őt is próbálom meggyőzni, hogy olcsóbb mint a sok körömlakk ami naponta lekopik. A lopótökről ne is beszéljünk, mert ő meg nem érti meg, hogy nem szép dolog lopni. A pletyka virágomnak meg be sem áll a szája. Jelenleg velük próbálkozom. Könnyebb esetnek tűnnek, mint az emberi lelketlenség. Azt gondolom, hogy ezeket a növényeket hamarabb leszek képes megváltoztatni mint az emberi gonoszságot. :)

Szundi törp

Hozzászólás Szerző: Szundi törp » 2011.02.25. 13:39

Szia Pipo!

Teljes mértékben egytértek veled. Az emberi gonoszságnál biztos nincs rosszabb. Ezt én is aláírom. Sajnos mostanság az érvényesül aki a másik ember alá tesz, vagy nagyobb a "nyelve".
/ ugye ezt nem kell bővebben kifejtenem /
Jól van naaaa! Közben én is rájöttem, hogy bevallásos időszak van.
Szundi új kertje

Nut

Hozzászólás Szerző: Nut » 2011.02.28. 20:46

Mángold: három zöldség egyben

Fehér, lila vagy piros levélnyele vastag, levele húsos, sötétzöld, igazán dekoratív zöldségféle, finom és egyesíti magában a spenót, a spárga és a rebarbara tulajdonságait.
Mángoldtöri

Levélmángold, bordás mángold, salátarépa, fehér cékla néven találkozhatunk a mángolddal. Igen régi kultúrnövényünk, a 17. századtól széles körben termesztették. A répafélék családjába tartozó díszzöldség. Ázsiában több ezer éve termesztik. Őse valószínűleg a vadon termő tengeri répa, rokona a cékla és a sárgarépa is.

Levelét és szárát is fogyasztjuk.
Mángoldfélék

Kép
Itthon kétféle mángoldot termesztenek: a spenóthoz hasonló kinézetű levél vagy metélőmángoldot, valamit a száráért termesztett bordás mángoldot, melyet könnyű felismerni vastag piros (esetleg fehér vagy sárga) levélnyeléről.
Előfordulnak köztes fajok, melyeknél mind a levélnyél, mind a levéllemez erőteljes, ilyenkor a két részt két különböző ételhez készíthetjük el.
Szerves savtartalma miatt élénkítő hatású. Gazdag A-vitaminban. C-vitamin tartalma a paradicsoménál is magasabb. Nagy pektintartalma miatt könnyen emészthető.
Viszonylag kevés kártevője és betegsége ismert, így nem igényel vegyszeres kezelést a termesztése.
Könnyen termeszthető, egyes fajtái szépen díszítenek Könnyen termeszthető, egyes fajtái szépen díszítenek
Mit készítsünk a mángold leveléből?
Zöld leveleit a spenóthoz hasonlóan készíthetjük el. Gyakorlatilag minden olyan ételhez remek, amit spenóttal készítünk. Keverhetjük zöldsalátákhoz nyersen is.
Kis fokhagymás vajon megpárolva, tejszínnel a levélmángold kiváló körete halaknak, húsoknak. Burgonyával is keverhetjük. Vannak, akik kirántják a leveleket.
Mi legyen a szárával?
Kínai kel, spárga, rebarbara, ezeket mind helyettesíthetjük a mángold ropogós szárával.
A levélnyélből kis előfőzés után készülhet saláta, de ha köretet ennénk, főzzük meg a mángoldszárat, és lecsöpögtetés után forgassuk át fokhagymás vajon.
A levélnyélből üdítő italokat, kompótot és süteményeket is készíthetünk a rebarbarához hasonló módon.
Kép
Ez a levele közelről.
Kép
Ez a rántott mángold levél. Így szoktam rántani a spenótot is. Érdemes kipróbálni kitűnő étel. Kívánságra a sütés módját és a hozzá illő tejfölös mártást is szívesen leírom nektek.

Szundi törp

Hozzászólás Szerző: Szundi törp » 2011.03.01. 10:05

Szia Pipo!
Hát mángoldkához csak annyit sokkal könnyebb a termesztése, mint a spenótnak. Nem magzik fel se perc alatt és sokkal tovább lehet szüretelni a levelét is. Mást nem fűznék hozzá, mert annyi kertem nincs, hogy mindent ki tudjak próbálni. Bár csak ketten szeretjük a spenótót ezért azt a mennyiséget inkább megveszem.
Megtörtént a csoda, anyukámnak sikerült beszerezni az ominózus kolbásztökmagot. kőkemény 8 db mag került 110 ft-ba. Még jó hogy kettőt kértem.
No Pipo ha végeztél a munkáddal akkor jöhet a kövi növi.
Szundi új kertje

Válasz küldése

Vissza: “Törpkertészek egymás közt”