Növény Enciklopédia-Okosodjunk!

Kertbirodalom törpéi, magyar konyhaguruk! Van egy jó recepted a a megtermelt növényeiddel? Itt közzéteheted!
potyesz98
Kapcsolat:

Re: Növény Enciklopédia-Okosodjunk!

HozzászólásSzerző: potyesz98 » 2010.05.27. 19:01

Hát látod! :D
Olyan növényekről is írhatnál, ami nincs a kertbirodalomban!

Menoo

HozzászólásSzerző: Menoo » 2010.06.01. 11:47

BabiNeni írta:Menoo nem hittem volna hogy valaki észreveszi hogy nincs ott :D
Azért nincs ott mert nem találtam leírást róla :D de megpróbálok még szerezni valahonnan :)

Hát épp kiböktem, más hiányt nem találtam :)

Nem is volt könnyű dolgod az tuti!

Magam is bele keveredetem annó, hogy akkor mi is pontosan ez a növény mert nekem nem volt eléggé ismert a sárgaszilva. Gondolkodtam a kinézete alapján hogy kopasz barack, vagy ringló, de egyik sem volt pontos. Utána keresgélve lepontosítva, hogy mi is az: Prunus (szilva) domestica (közönséges) Azaz Közönséges szilva alfaja a
Sárga mirabella a pontos magyar neve.

Prunus domestica syriaca a teljes latin neve.
Kissebb méretű valamivel mint a ringló, de mind a szilva, mind a ringló mind ez a mirabella nagyon közeli rokonok.

De ide tartoznak még a kökényszilva, lószemű vagy dobzó szilva ha sárga tojás alakú formát ölt akkor duránci vagy bódi szilva. (nem Szilvi! :D ) Olasz szilva, besztercei, penyigei veres és datolyaszilva. Ezek meg a legelterjedtebbek hazánkban.

Forrásom ahonnan könnyen vagyok okos: Növényhatározó II.Tankönyvkiadó vállalat 1962. ;)
Remélem tudtam segíteni, hogy Okosodjunk

BabiNeni
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: BabiNeni » 2010.06.01. 16:27

Érdekes, főleg a bódi szilv(a/i) :D
http://f5.molehillempire.com/viewtopic.php?f=45&t=3672
Elkészült a Növény Enciklopédia! Tekints be ;)!

potyesz98
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: potyesz98 » 2010.06.02. 20:18

Jaj Babi! :D

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2010.09.14. 21:08

A sárgaszilva szerintem nem a ringló. A sárgaszilva inkább a felénk vadon növő fajta lehet. Azt ugye a népnyelv tájegységenként máshogy nevezi. Felénk potyószilva, de hallottam már ( elnézést de leírom úgy ahogy a népnyelv használja) fosószilvának, illetve fosókának is. Ez a vadon termő szilva az alapja a faiskolákban az oltványnak. Ebből lehet ringló és kékszilva is. De tudomásom szerint más gyümölcs oltóalapja is ez a vadon termő szúrós, bokros növény. A magyarok a termését előszeretettel használják pálinkának.

Menoo

HozzászólásSzerző: Menoo » 2010.09.19. 13:31

Jól mondod. Bár fentebb leírtam,
Sárga mirabella a pontos magyar és Prunus domestica syriaca a teljes latin neve.

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2010.09.19. 18:48

Bocs Menoo!

Tényleg leírtad. Visszaolvastam alaposabban az előttem szólókat. :oops:

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.01.25. 17:05

Liliiom

Származása, elterjedése [szerkesztés]

A fajai nagyrészt a földgömb északi területein, Ázsiában, Európában és Észak-Amerikában terjedtek el. Az első termesztett liliom Európában a görög liliom (L. chalcedonicum) volt – eképpen a liliom a legrégebben termesztett kerti virág. Amerika felfedezése után az onnan behozott fajok – mint például a kanadai liliom (Lilium canadense) és a mocsári liliom (Lilium superbum) – hamarosan meghonosodtak az európai kertekben, amíg a sokkal változatosabb rózsafélék fokozatosan ki nem szorították őket. A ma legismertebb ázsiai fajokat a 17-18. században fedezték fel holland és angol kutatók, és az 1850-es évek táján jelentek meg Európában. Ezeknek köszönhető a liliomok termesztésének újabb fellendülése.
Bambuszliliom virága
Fehér liliom virága
Aranycsíkos liliom virága
Tűzliliom virága
Görög liliom virága
Tajvani liliom virága
Embermagas liliom virága
Pireneusi liliom virága
Királyliliom virága
Tulajdonságai [szerkesztés]

Évelő, hagymás növény a hagymája pikkelyes. Levele váltakozó vagy örves állású.Több faj egy méternél is magasabbra nő, ezek szára gyakran nem bírja el a virágok tömegét. A viráglepel hat sziromból áll. A lapos mag háromélű toktermésben fejlődik, és csak rövid ideig csíraképes.

Fajait megjelenésük szerint négy csoportra oszthatjuk:

1. Néhány faj virága nagy, hosszú csöves, tölcsér alakú, hosszú nyélen ülő levele pedig nagy, szív alakú. Ilyen például az óriás liliom (L. giganteum).

2. A hosszan csüngő virágú és keskeny levelű liliomok kivétel nélkül Délkelet-Ázsiából származnak. Ilyen például a bambuszliliom (L. japonicum) és a L. longiflorum.

3. A harmadik csoport virágai harang alakúak, csüngők vagy fölállók. Ilyen az Elő-Ázsiából származó fehér liliom (L. candidum) és az aranycsíkos liliom (L. auratum).

4. A negyedik csoportba a turbánforma (vagy török) liliomokat sorolhatjuk. Ezek szirma nagyon, a török turbánhoz hasonlóan visszagöngyölődik. Ilyen például a hazánkban védett turbánliliom (L. martagon) és a Kelet-Ázsiából származó tigrisliliom (L. tigrinum)

Az európai és az ázsiai fajok többségének hagymái koncentrikusak, az észak-amerikaiak rizómaszerűek.

A napfényes vagy félárnyékos, szélmentes helyet, a sok tápanyagot tartalmazó, jó vízvezető talajt és a nedvességet szereti. Ültetés előtt a talajt mélyen fel kell lazítani. Célszerű a szabadban teleltetni. A levélszáron megjelenő sarjhagymákkal, a föld alatti, hajtás eredetű sarjhagymákkal vagy leválasztott hagymalevelekkel szaporíthatjuk. A magról vetett példányok 5–6 év alatt fordulnak csak termőre.

Legfontosabb kártevője a vízipocok, ami ellen a virágokat gyakran dróthálóval védik.

Vissza: “Törpkonyha”