Akkor főzünk? :)

Kertbirodalom törpéi, magyar konyhaguruk! Van egy jó recepted a a megtermelt növényeiddel? Itt közzéteheted!
Nut

Re: Akkor főzünk? :)

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.01.25. 18:05

Jaj!

Elfelejtettem az étolajat. Azzal is meglocsolom a krumplit vékonyan amikor leöntöm a levét!!! :oops:

Gábor013

HozzászólásSzerző: Gábor013 » 2011.01.25. 18:06

pipo70 írta:Jaj!

Elfelejtettem az étolajat. Azzal is meglocsolom a krumplit vékonyan amikor leöntöm a levét!!! :oops:

Már bocs nem akarok kötözködni de nem lett volna egyszerűbb a hozzászólást szerkeszteni?
KépKép
A kép 1. felére ha rákattintasz a topikom jön be ha a 2. felére mész rá akkor pedig a mintakertem ;)

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.01.25. 18:08

Nyugodtan kötözködj!! :lol:

Igazad van, rögtön szerkesztem!!! ;)

boszimanci

HozzászólásSzerző: boszimanci » 2011.01.25. 18:34

Pipo, a krumplid kipróbálásra fog kerülni záros határidőn belül. És ha már itt tartunk, még adósod vagyok a karácsonyra kapott menüsor értékelésével: röviden, lényegre törően, mind a leves, mind a husi fel van véve az "anya, ez nagyon fincsi, főzzél ilyet gyakran" kaják közé.

Na akkor jöjjön a másik olcsó étek :lol:

Tört paszuly
cca. fél kiló hosszú szemű tarkababot felteszek főni bő vízben, kb 2* annyiban, mint amennyi ellepi. Sót bele, néhány gerezd fokhagymát, 2-3 babért, ha van némi füstölt szalonna bőrke, az sem rontja el. Amikor a bab már majdnem puha, kockára vágok 5-6 szem közepes méretű nyers krumplit, a babhoz teszem, együtt készre főzöm. A szalonnabőrt kilököm, leszűröm. A levét nem szabad kiönteni!
Krumplitörővel jó alaposan áttöröm, keverek hozzá kb. 2 evőkanál lisztet, a levével addig hígitom, hogy azért sűrű maradjon, de ne legyen beton keménységű. Visszateszem a gázra, és ahogy mifelénk mondják, megpöszögtetem, azaz forralom pár percen keresztül. Vigyázat, könnyen leég, és nagyokat tud köpködni.
A visszamaradt léből levest készítek: zöldséget és reszelt tésztát főzök bele, petrezselyemzölddel és delikáttal ízesítem. Merek hozzá keveset a hagymás zsírból is.
A tört paszulyt hagymás paprikás zsírral locsolom meg, már a tányéron, ehhez a hagymát negyed körcikkekre szeletelem, és addig sütöm, amíg kanállal könnyen ketté tudom vágni. Szeretjük hozzá a jól kisütött, apró kockára vágott füstölt szalonnát, de ez már csak plusz. Savanyú uborka illik hozzá, és persze friss kenyér :D

Nut

HozzászólásSzerző: Nut » 2011.01.25. 18:58

Örülök, hogy tetszettek a kaják. Van még néhány hasonló a tarsolyomban nekem is.
Most nem kezdem őket leírni, de amikor ép asztalra kerül ígérem, közzéteszem azonnal. Tudok egyébként nagyon finom májpástétomot is, ami hasonlít a nagyboltban kapható cseréptálashoz. Azt esetleg én is szívesen közzéteszem most. Mert megkönnyíti a hétköznapi reggeli, uzsonna készítést is.

Én általában 2 kiló májból készítem. Ez általában csirke-, pulyka-, apró darabos olcsó liba-, vagy kacsamáj.
Veszek hozzá két kiló kacsa-, vagy liba testhájat esetleg bőröset ha kapok. A bőröst szinte mindig utótakarítani kell.

Tehát kisütöm a testhájat. Ha bőrös még jobb, mert marad egy kis friss töpörtő is azt nyilván amikor elkészült kiszedem a zsírból. A zsírba beledobok jó nagy marék fokhagymát ebben alacsony hőfokon óvatosan, hogy kemény ne legyen a máj kisütöm mindet. Kiszedem egy tálba a májat, s a pirult fokhagymát is. Ha a fokhagyma csak enyhén pirult meg, akkor a máj sütése jó hőfokon történt. Egy merülőmixerrel összepépesítem a májat. Most jön az ízesítés. Ízlés szerint sót ( sütés közben szigorúan tilos!!!! sózni) majorannát, borsot, ha szükséges még fokhagymát is teszek hozzá. A tapasztalom szerint erre nincs szükség, jobb már az elején a zsírba beledobni többet annak, aki fokhagymásabban szereti. Ekkor még nagyon kemény a massza. Ekkor jön az aprólékos adagolás. A zsírból annyit adok hozzá s közben folyamatosan keverem a mixerrel amíg kellően krémes állagot nem kapok. Amikor elértem ezt a nem folyós, de sűrű krémes állagot, akkor beleöntöm egy jénaiba, s irány a hűtő. Pár órán belül összeáll vágható állagra. Ha valaki kenni akarja kenyérre, pár perc alatt megpuhul akárcsak a vaj. S már elég hozzá egy kis uborka vagy saláta levél. Pirítóssal is kiváló. A visszamaradt zsírt, még egy ideig magasabb hőfokon fennhagyom a tűzhelyen, mert a májból kisülő víz nem párolog ki annyi idő alatt amennyi idő alatt megsül a máj. Ekkor leszűröm egy-két befőttes üvegbe, s jó lesz később zsíroskenyérnek lilahagymával. De felhasználható különféle sültek alá is.

Banyanya
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Banyanya » 2011.01.27. 19:29

Diós batyu (kb 30-40 darab..:) )
Tészta:30 dkg lszt,6-8 dkg cukor,25 dkg vaj, 5 tojássárgája
Töltelék: 20 dkg darált dió,20 dkg porcukor,1 van. cukor, 5 tojásfehérje
Liszt,cukor tálba-vajat hozzámorzsolom és a sárgákkal összegyúrom.Folpackban mehet a hűtőbe :)
Elkészítem a tölteléket:fehérjéből kemény habot verek, egy tálban összekeverem a száraz hozzávalókat majd óvatosan a habba keverem..Mehet a hűtőbe,helyette kihalászom a tésztát :)
Rúddá sodrom,diónyi darabkákra vágom.Egyenként lisztezett deszkán nyújtom késfoknyira.Közepére kiskanálnyi töltelék,széleket felhúzom és összecsippentem.Mehet a sütőpapíros lemezre, majd előmelegített sütőbe.
Dejóval ugyanígy készíthető, de akkor óvatosan a porcukorral :D

Olcsó és fincsi :)

Hólabda
Piskóta:
4 tojás,8 kanál víz,25 dkg liszt,20 dkg porcukor,1 sütőpor
Krém:
25 dkg porcukor,25 dkg vaj,2 van. cukor,fél lityi tej,5 csapott kanál liszt

Tojás szétválaszt :) Fehérje habbá, majd hess a hűtőbe,amíg a többivel foglalkozom.Sütő begyújt, hogy valóban előmelegített és ne csak langyi sütőbe menjen a cucc :D. Sárgáját habosra keverem a porcukorral, majd bele a víz.Lisztet összekeverem a sütőporral,utána részletekben a porcukros tojásba keverem.Fehérje elő a hűtőből és óvatosan kanállal a trutyiba adagolom,simára keverem.Sütőpapíros tepsibe öntöm-irány a sütő..
A ½ liter tejet 5 kanál liszttel és a vaníliával péppé főzök, majd hagyom kihűlni. Közben a vajat a porcukorral habosra keverem és az immár kihűlt krémhez adom.(Piskóta a sütőben, nehogy elfelejtsd! Kokszosan kevéssé élvezhető...:D )
Ha a piskóta kihült kettévágom és pogiszaggatóval nekiugrok.Utána krém középre,összeragasztom a feleket, kívülről is bevonom krémmel és irány a kókuszreszelék. Kicsit macerás, de mikor "anyu, csak egyet veszek" mondatot hallom tizedszer, akkor azt mondom, megérte..:)

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.01.28. 17:06

Mond csak Banyanya nem lesz kicsit híg a krém, ha fél lityi tejjel csinálod? És mire leírtam a kérdést már rá is jöttem milyen lökött vagyok. Persze hogy nem ,mert liszttel csinálod és nem pudinggal. Mit gondolsz azzal is meg lehet csinálni? Csak gondolkodom, mint minden új recepten, hogy hogyan lehetne átvariálni. Mondjuk a Te hólabdádat csokis krémmel, csak akkor már nem hólabda lenne a neve.
Szundi új kertje

Banyanya
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Banyanya » 2011.01.28. 17:51

Szundi, nutellás vajkrémmel és gesztenyekrémmel is nagyon fincsi-ilyenkor csokireszelékbe vagy instant kakaóba forgatom és Izékének hívjuk...:D (Mert ugyebár barna valami nem lehet hólabda..)
Szóval szerintem pudinggal is működik a dolog-lényeg az, hogy valami összetapassza a két felet és megmaradjon a külsején.

Szundi törp

HozzászólásSzerző: Szundi törp » 2011.01.29. 18:07

Akkor már értem.
Tudod mit csináltam egyik nap? Újítottam kicsit a megszokott krémeken. Fogtam egy epres pudingot megfőztem 3 dl tejben kikevertem a margarint némi cukorral és a kész pudinggal, majd tettem bele eperlekvárt ezzel is jól kikevertem végül pedig felvertem egy doboz tejszínhabot és azt még beleforgattam, amikor ez így már összeállt akkor egy keveset tettem belőle egy üvegtál aljára arra babapiskótát megint krémet megint babapiskótát a teteje krém volt. Kitettem az erkélyre hogy kihüljön kifelé menet már az után érdeklődött a család mikor lehet enni, mondtam nekik 1 óra múlva. Ezzel bevonultam a gép elé és amikor félóra múlva kimentem már ették is. Szóval nem tartott sokáig. Sáskajárás van nálunk ha sütis nap van.
Szundi új kertje

Levander
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Levander » 2011.01.30. 10:20

Finomnak tűnik. :)

Én mondjuk a puding alá mindig teszek Győri kekszet. Ahogyan megpuhul, isteni finom. :)

Vissza: “Törpkonyha”